Oude Kerk

Oude Kerk Amsterdam

Najstarszy kościół parafialny stolicy został konsekrowany w roku 1306. Co niezwykle charakterystyczne dla dzisiejszego oblicza miasta kościół stoi w samym sercu De Wallen – czyli słynnej na cały świat dzielnicy czerwonych świateł. Pod kamienną posadzką Oude Kerk spoczywa 10000 obywateli Amsterdamu, jako że świątynię postawiono w miejscu cmentarza i aż do XIX w. jej podziemia służyły jako miejsce pochówku. Z kolei sklepienie Oude Kerk jest najstarszym drewnianym sufitem w Europie, przybyłe z Estonii deski pochodzą z roku 1390 i zapewniają sali kościoła doskonałą akustykę.
Przed reformacją świątynia, na wzór dzisiejszych dworców, pełni funkcję sypialni dla miejskiej biedoty, a także doskonałe miejsce działalności dla drobnych handlarzy, oszustów i złodziejaszków. Przyjście Kalwinistów wymiotło z jego wnętrza wszelki niepożądany, według nich, element, łącznie z bogatą ornamentyką. Jego wnętrze stało się odbiciem kalwinistycznej mentalności – wypełniły je funkcjonalne meble, skromne i „godne” zdobnictwo. Taki charakter świątynia zachowuje do dziś. Pomniejsze budynki okalające Oude Kerk przylgnęły doń podczas rozbudowy, w XVIII wieku, również z tamtego okresu pochodzą słynne organy Vater- Muller organ (1724). W roku 1955, aby uchronić zaniedbaną, najstarszą budowlę sakralną w mieście przed ruiną rozpoczęto gruntowną renowację, i 24 lata później, w roku 1979, pięknie odrestaurowany Oude Kerk ponownie udostępniono wiernym i zwiedzającym.
» więcej o Oude Kerk.

Pałac Królewski

Pałac KrólewskiImponujący budynek, stojący po zachodniej stronie placu Dam, centralnego punktu Amsterdamu, powstał w latach 1648 – 1655, wg projektu Jacoba van Campena. Pierwotnie, zgodnie z zamysłem jego twórców, pełnił rolę miejskiego ratusza (przez wiele lat pozostając największym budynkiem administracyjnym w Europie), a dziś jest jedną z trzech rezydencji Królowej Beatrycze na terenie Holandii.
Wnętrza budynku zachwycają przepychem i są żywym świadectwem złotej ery Amsterdamu. Podłogi w całości wyłożone są białym, włoskim marmurem, a sklepienia zdobią malowidła autorstwa uczniów Rembrandta Ferdinanda Bola i Goverta Flincka (proponowane szkice samego mistrza zostały odrzucone). Z lat 1806 – 1810, kiedy na tronie Holandii zasiadał Ludwig Napoleon, brat Napoleona Bonaparte, pochodzi wspaniała kolekcja francuskich mebli, zegarów i żyrandoli.
Ciekawym elementem wystroju są mapy zdobiące posadzkę w holu głównego wejścia – wg nich Amsterdam leży nie tylko w samym środku świata, ale jest centrum całego uniwersum.

Kup bilet na zwiedzanie Pałacu Królewskiego

Waga miejska

Waga miejskaPocząwszy od średniowiecza w wielu miastach północnej Europy w pobliżu miejskich rynków istniały publiczne budynki gdzie oficjalnie, pod odpowiednim nadzorem ważono towary, które zmieniały swojego właściciela. Jako że nie istniały jeszcze międzynarodowe standardy pomiarów, instytucja Miejskiej Wagi pełniła bardzo ważną funkcję. Waga w Amsterdamie uchodzi za jedną najstarszych i najsłynniejszą na świecie. Budynek stojący przy dzisiejszym Nowym Rynku (Nieuwmarkt) ukończono w roku 1488 i był on ówcześnie częścią murów obronnych okalających Amsterdam, a dokładnie pełnił funkcję jednej z bram – Bramy Św. Antoniego. Gdy, pod koniec XVI w. mury znikły z powierzchni miasta stale powiększającego swe terytorium, a teren wokół bramy przekształcono w miejski rynek, jej budynek adoptowano na potrzeby Wagi. Swego czasu część górnej kondygnacji zajmował również cech chirurgów i z tego okresu pochodzi dzieło Remrandta Lekcja Anatomii dr Tulpa, ukazujące medyków przy pracy. Dziś w Wadze mieści się restauracja i siedziba Towarzystwa Wag Miejskich.

Magere Brug

Magere Burg, AmsterdamPrzez rzekę Amstel i wszystkie większe i mniejsze kanały Amsterdamu przerzuconych jest 1280 mostów. Najsłynniejszym z nich jest, pochodzący z 1670 roku, Magere Brug, czyli Chudy Most. Łączy on Amstel na wysokości ulicy Kerkstraat, pomiędzy kanałami Keizersgracht i Prinsengracht. Chudy został wykonany w całości z drewna, dziś, po renowacji z 1969 r., lśni śnieżnobiałym kolorem, a od roku 2003 jest zamknięty dla ruchu motorowego. Najefektowniej prezentuje się po zmroku, kiedy rozświetla go 1200 żarówek.

Singel 7 AmsterdamSingel

Najstarszy z amsterdamskich kanałów jest zabytkiem sam w sobie, a ponadto wzdłuż jego brzegów mieści się kilka słynnych atrakcji.
W średniowieczu Singel okalał całe miasto i aż do roku 1585 pełnił funkcję fosy. Jego pierścień ciągnie się od zatoki IJ, przy Dworcu Głównym, do placu Muntplein, gdzie łączy się z rzeką

Amstel

Przy ulicy Singel 7 stoi kamienica nazywana najwęższym domem świata. Tylna część budynku ma zaledwie metr szerokości.

Adres Singel 140-142 zajmuje De Dolphijn, dom pochodzący z początku XVII wieku, zamieszkany swego czasu przez Fransa Banninga Cocq, który jest centralną postacią na najsłynniejszym malowidle Rembrandta – Straż nocna.

Najbardziej barwną atrakcją kanału jest niewątpliwie słynny amsterdamski pływający targ kwiatowy. Handel kwitnie tu (dosłownie) codziennie, z wyłączeniem niedziel od 9 do 17, a wszystko odbywa się na zacumowanych między Koninsplein a Muntplein barkach.

Nieuwe Kerk

Nieuwe KerkDrugi z średniowiecznych kościołów w centrum miasta stoi na placu Dam, tuż obok Pałacu Królewskiego. Decyzja o budowie Nowego Kościoła zapadła pod koniec XIV w, gdy Oude Kerk nie był już wystarczający dla powiększającej się populacji Amsterdamu. Kościół konsekrowano w roku 1408, a w ciągu następnych dziesięcioleci do pierwotnego budynku dostawiano kolejne nawy i kaplice, co było zwyczajem w ówczesnym budownictwie sakralnym. Gotycka fasada Nieuwe Kerk jest wzorowana na dokonaniach gotyku francuskiego i, mimo licznych zmian dokonywanych na jej obliczu przez stulecia zniszczeń, renowacji i upiększeń, jej dzisiejszy wygląd dzięki pracom dokonanym przez restauratorów w latach 1959 – 1980 jest bliski oryginału. Wnętrza skrywają organy z 1655 roku, autorstwa Jacoba van Campena, imponujące witraże ściany północnej na których odmalowano ważne sceny z historii miasta i grobowce kilku zasłużonych admirałów. W Nieuwe Kerk odbywają się koronacje królewskich głów (ostatnia, królowej Beatrycze, w roku 1980) i ceremonie zaślubin członków rodziny królewskiej. Poza tym budynek pełni dziś funkcje kulturalne, organizowane są tu wystawy i koncerty, nie odprawia się nabożeństw.

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

» więcej o Nieuwe Kerk.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.