Czerwone Latarnie, Amsterdam

Kanały

W Amsterdamie jest 165 kanałów i 1281 mostów, więc nie bez powodu miasto nazywane jest czasem Wenecją Północy.

Gęsta sieć ponad 160 kanałów oplatających Amsterdam ma decydujący wpływ na niepowtarzalny urok holenderskiej stolicy. Większość adresów w szerokim centrum podaje nr posesji przy nazwach kanałów, a nie ulic. Wędrówka po starym Amsterdamie jest zawsze spacerem wzdłuż wody.

Kanały AmsterdamuAmsterdamskie kanały są dziełem XVII wiecznych urbanistów. Budowę siatki, która miała być środkiem zaradczym na coraz większą ciasnotę w szybko rozwijającej się aglomeracji, rozpoczęto w roku 1613, posuwając się w szerz miasta z zachodu na wschód. System był gotowy w r. 1656. W następnych dziesięcioleciach szlaków wodnych w Amsterdamie przybywało, ale były to już tylko odosobnione inwestycje, nie dorównujące skalą odważnej wizji planistów siedemnastowiecznych.

Coffee shopy

Zgodnie z literą prawa obrót narkotykami jest w Holandii, jak w każdym kraju świata, zabroniony, ale władze od czasów rewolucji obyczajowej przełomu lat 60 i 70 stosują metodę przyzwolenia na kontrolowany handel niewielkimi porcjami (do 5 gramów) tzw. narkotyków miękkich. To, unikalne w skali globu podejście, niezależnie od tego jaka jest nasza opinia o tego typu polityce, ma również niewątpliwy wpływ na atmosferę panującą w mieście. Ujmując rzecz kolokwialnie: Amsterdam jest najbardziej wyluzowaną z europejskich stolic. Wizyta w jednym z setek coffee shopów w mieście musi być żelaznym punktem pobytu. Nie chodzi nawet o to by kupić, czy zapalić, chodzi o to, żeby chociaż wejść i zobaczyć jak to wygląda, bo legalny skręt jest częścią lokalnego folkloru, jak guiness w Dublińskim pubie, czy świeża bagietka z paryskiej piekarni.

Red light district

Czerwona dzielnicaDe Wallen, dzielnica czerwonych latarni, w sercu starego Amsterdamu to najsłynniejszy legalny dom publiczny na świecie. W plątaninie wąskich uliczek, alejek, zakamarków i zaułków, mieszczą się setki maciupkich, jednopokojowych mieszkanek w których panie uprawiające najstarszy zawód świata oferują swoje usługi. Wszystkie, co do jednego, mieszkanka mają okna wychodzące na ulicę, we wszystkich oknach palą się czerwone lampki i pod wszystkimi lampkami prezentują się, niczym ciastka w cukierni, skąpo odziane dziewczęta.

Kup bilet na wycieczkę po Czerwonej Dzielnicy

Browar Heineken

Browar HeinekenBrowar Heineken został założony w Amsterdamie, w 1864 roku przez Gerarda Adriaana Heinekena. Rodzina Heineken pozostawała w ścisłych władzach przedsiębiorstwa i miała realny wpływ na jego rozwój i kontrolę jakości warzonego pod marką Heineken piwa, do aż 2002 roku, kiedy zmarł wnuk założyciela Freddy Heineken.
Zwiedzającym udostępniony jest budynek oryginalnego browaru z 1867 roku, w którym warzono piwo do 1988 roku. W muzeum można poznać metodę produkcji heinekena, historię firmy, a także, rzecz jasna, napić się zimnego piwa.

Kup bilet do Browaru Heinekena i poznaj jego tajemnice

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Komentarzy dla “Ciekawe miejsca w Amsterdamie”: 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.