Koleje holenderskieKoleje Holenderskie NS (Nederlands Spoorwegen) tworzą dobrze rozwiniętą i sprawnie działającą sieć transportową. Pociągi są czyste i wygodne, a z obsługą bez problemu można porozumieć się po angielsku. Na większości tras pociągi kursują co pół godziny, na bardziej uczęszczanych trasach nawet co 10 minut. Z Dworca Głównego w Amsterdamie (Centraal Station) dojedziemy praktycznie do każdego miejsca w Holandii. Ceny biletów są bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od długości trasy i klasy pociągu

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

Turysta pragnący jednorazowo podróżować koleją w Holandii ma do wyboru anonimową OV-chipkaart lub bilet jednorazowy. Oba zaopatrzone są chipem do skanowania przy wejściu i wyjściu ze stacji.skan kartę

OV-chipkaart kupuje się jednorazowo, później ją tylko “podładowując” do wybranej sumy w automacie z pomocą własnej karty bankowej.

Istnieją OV-karty na nazwisko i anonimowe.

Anonimowe karty można kupić za €7,50 w automacie na stacji kolejowej i z pomocą własnej karty bankowej naładować ją do wybranej sumy w Euro, na jeden przejazd lub więcej.

automat biletowy 2011

Kartę OV można podładować także w supermarketach, autobusach i niektórych kioskach.Bilet jednorazowy kupiony w automacie na stacji i OV-chipkaart posiada chip który należy “podstemplować” czyli zeskanować wchodząc na stację kolejową lub peron. “Stemplowanie” polega na przesunięciu karty z chipem przed czytnikiem kart. Podobnie wychodząc z pociągu należy się “odmeldować” w ten sam sposób. Gdy zapomnisz się odmeldować “licznik” bije dalej i tracisz pieniądze nabite na karcie. Niezeskanowana karta jest równa jeździe na gapę.

 

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.