Odessa, Ukraina

Odessa to miasto w południowo – zachodniej części Ukrainy. Zamieszkuje je blisko 1,1 mln mieszkańców. To spory ośrodek przemysłowy, gospodarczy, administracyjny, ale i naukowo – kulturowy. Nie mówiąc już o tym, że jest to ważne centrum turystyczne i uzdrowiskowe (cenne złoża borowiny i wód mineralnych).

Miasto leży nad Morzem Czarnym, na skrzyżowaniu szlaków prowadzących do Azji i na Wschód z drogami biegnącymi do Europy Środkowej i Północnej. Solidnie przemyślany system autostrad prowadzi stąd w okolice Dunaju, Dniestru, południowego Bugu czy nad rzekę Dniepr. Nie mówiąc już o takich portach, jak sama Odessa, Illyichevsk czy Yuzhny.

Z położeniem miasta ściśle wiąże się gospodarka tego miejsca. Bez problemu znajdziemy przedsiębiorstwa specjalizujące się w przetwarzaniu ryb i owoców morza. Oprócz nich funkcjonują liczne zakłady mięsne, firmy związane z przemysłem lekkim czy artykułami spożywczymi. Wiele z nich to koncerny zagraniczne, wszak Odessa przyciąga przedsiębiorców ze Wspólnoty Niepodległych Państw, Europy Zachodniej, Azji i Afryki. W ostatnim czasie władze Odessy doliczyły się 467 wspólnych przedsięwzięć zagranicznych biznesmenów i lokalnych przedsiębiorców.

Naturalnym jest, że położenie nad Morzem Czarnym oraz piękne plaże i kompleksy rekreacyjno – wypoczynkowe przyciągają tłumy turystów. Szczególnie iż miasto słynie ze swoich uzdrowisk i sanatoriów. Poza tym urlopowicze mogą korzystać z miejscowych boisk sportowych, teatrów, muzeów i licznych obiektów kulturalno – oświatowych.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.