Kopenhaga, Dania, opera

Syrenka w Kopenhadze

Kopenhaga to miasto pełne niespodzianek. Zachwyca swoją urodą, atmosferą i stylem architektonicznym ukształtowanym pod wpływem holenderskiego manieryzmu, baroku i klasycyzmu.

Stolica Danii położona jest na drugiej pod względem wielkości wyspie o nazwie Zelandia. Jednocześnie znajduje się nad cieśniną Sund. Taka lokalizacja od dawien dawna decydowała o wyjątkowości miasta. Miała też istotny wpływ na tutejszy klimat (umiarkowany morski). Dzięki temu zimy są łagodne i wietrzne, za to lata dość chłodne. Średnia temperatura w styczniu wynosi 0 st. C, zaś w lipcu zaledwie 17 st. C. Co ciekawe najwięcej opadów przypada na sierpień.

W Kopenhadze zachowało się wiele cennych budowli. Duża ich część datowana jest na XVI – XIX wiek. Do najbardziej znanych należą oczywiście zamek Rosenborg oraz takie pałace, jak Charlottenborg i Christiansborg. Jeden z pałaców – Amalienborg jest rezydencją królewską obecnych monarchów panujących w Danii. Oprócz tego na uwagę zasługują liczne świątynie i budynki użyteczności publicznej (np. giełda, Teatr Narodowy).

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.