Wilno

Wilno - LitwaObecnie Wilno jest stolicą Litwy, aczkolwiek w dwudziestoleciu międzywojennym znajdowało się w polskich granicach. To jedno z najczęściej odwiedzanych miast przez polskich turystów. Powodem są nie tylko kontakty rodzinne, ale i niezwykłość tego miejsca. Na szczególną uwagę zasługuje cudowny obraz Matki Bożej Ostrobramskiej.

Miasto jest bogate w materialne ślady przeszłości. Nic w tym dziwnego, gdyż w 2009 roku obchodziło 1000-lecie istnienia Litwy. Z tego też względu w Wilnie znajdziemy zabytki z niemal każdej epoki i stylu architektonicznego. Z miastem związane są również sławne postacie (np. Czesław Miłosz, Józef Piłsudski, Adam Mickiewicz, Tomasz Zan) oraz znane rody szlacheckie i magnackie (m.in. Tyszkiewiczowie, Potoccy, Nałęczowie)…

Jeszcze długo by można wymieniać wspaniałości Wilna, znacznie lepiej jednak jest tam wybrać się samemu i zobaczyć wszystko na własne oczy. Podróż z Polski do stolicy Litwy nie nastręcza żadnych trudności, w związku z czym można się tam wybrać nawet na długi weekend. Wszystko po to, by móc choć przez chwilę napawać się wileńską, niecodzienną atmosferą.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.