Paryż, Francja

Paryż - FrancjaParyż to bez wątpienia największa aglomeracja Francji. Jest nie tylko stolicą tego kraju, ale i miejscem kojarzonym z miłością, romantyzmem, modą i doskonałymi perfumami. W dodatku znajdują się tutaj istotne symbole i zabytki, które sprawiają, że co roku przyjeżdża do Paryża aż 30 mln turystów.

Ścisłą stolicę Francji zamieszkuje ok. 2 mln ludzi, ale już w granicach całej aglomeracji jest to blisko 12 mln osób. Liczby te sprawiają, że pod względem wielkości aglomeracji miejskiej Paryż rywalizuje z Londynem.

Miasto położone jest w Basenie Paryskim, otaczającym Dolinę Sekwany. Rzeka ta przepływa przez stolicę Francji i niejednokrotnie była świadkiem wydarzeń historycznych. Wystarczy wspomnieć, że z miastem związana jest chociażby Rewolucja Francuska.

Paryż obfituje w zabytki i kultowe miejsca. W tym miejscu należy wymienić chociażby wieżę Eiffla czy Łuk Triumfalny, o słynnych Polach Elizejskich nie zapominając. Jeśli zaś chodzi o polskich turystów, to darzą oni szczególnym sentymentem miejsca związane z rodakami przebywającymi i tworzącymi na obczyźnie. Najsławniejsi z nich to Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz i Cyprian Kamil Norwid.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.