Rodzaje biletów
Komunikacja miejska w Paryżu należy bez wątpienia do jednej z najlepiej zorganizowanych w całej Europie. W dodatku można wybrać wiele sposobów komunikacji: tramwaj, autobus, metro, miejską kolej bądź autobus rzeczny czyli batobus.
Warto podkreślić, że także ceny biletów nie są zbyt wysokie. Ponadto istnieje wiele ich rodzajów, dzięki czemu można wybrać odpowiedni dla siebie i zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Bilety jednorazowe
Bilety jednorazowe nie są zbyt drogie, ale warto zorientować się w promocjach przygotowanych specjalnie dla turystów. Pozwala to na znaczne oszczędności. Należy pamiętać, że bilety uprawniają do podróżowania niemal wszystkimi liniami, oprócz następujących sytuacji:
- autobusy poruszają się po przedmieściach i mają oddzielną taryfę,
- czas przesiadki do metra lub kolejki RER jest dłuższy niż 1,5 godziny,
- podczas przesiadki w autobusach nocnych.
Ceny biletów jednorazowych:
-
- ticket t+ – ważne są na metro, autobusy, RER w 1/2 strefie, tramwaj oraz kolejkę na Montmartre (le funiculaire de Montmartre)Ceny:
– 1,90 euro,
– karnet 10 biletów: 14,50 euro / dziecko (poniżej 10 r.ż.): 7,25 euro.
- ticket t+ – ważne są na metro, autobusy, RER w 1/2 strefie, tramwaj oraz kolejkę na Montmartre (le funiculaire de Montmartre)Ceny:
Bilet należy skasować przed wejściem do metra, w autobusie, w tramwaju. Bilet t+ ważny jest 90 min, więc można się przesiadać, ale za każdym razem należy go skasować. Bilet w autobusie kosztuje 2 euro i nie uprawnia do przesiadek. W autobusie nie można kupić karnetu biletów.
Bilet jednorazowy t uprawnia na przesiadki: z metra do metra, z metra do RER, RER – RER, bus – bus, bus – tramwaj, tramwaj – tramwaj, ale tylko w obrębie 1 i 2 strefy. Przy zakupie pakietu 10 biletów, pojedynczy bilet wychodzi taniej. Cena za pojedynczy bilet to 1,70 euro, za pakiet 10 biletów – 13,70 euro. Istnieje 50% zniżki dla dzieci między 4-9 rokiem życia
Karta Paris Visite Pass
W zależności od wybranej opcji karta Paris Visite Pass umożliwia podróżowanie po Paryżu przez jeden, dwa, trzy lub pięć dni. Dzięki niej można się poruszać albo od 1 do 3 stref, albo też od 1 do 6 i to bez konieczności zakupu dodatkowego mbiletu.
Oczywiście cena karty uzależniona jest od wybranej opcji. Poniżej podane są ceny przy założeniu że poruszamy się jedynie w 3 stefach. W przypadku sześciu stref trzeba założyć dwukrotnie większy wydatek. Dla dzieci w wieku do czterech do dziewięciu lat przygotowano 50 – procentową zniżkę, zaś dzieci do czwartego roku życia, o ile nie zajmują miejsca siedzącego, mogą przemieszczać się bezpłatnie.
Omawiana karta umożliwia podróżowanie metrem, kolejką RER, autobusami, tramwajami, naziemną kolejką liniową na Montmartrze, Montmartrobusem, autobusami nocnymi (Noctilien), pociągami podmiejskimi (SNCF), autobusami ADATRIF i APTR. Zrozumiałym jest, że karta uaktywnia się dopiero w momencie pierwszego skorzystania ze środka komunikacji, a nie w momencie jej zakupu.
Miejsca sprzedaży karty Paris Visite Pass znajdują się m.in. na głównych stacjach metra, wszystkie stacjach RER, biurach handlowych, 150 paryskich hotelach, punktach sprzedaży biletów autobusowych, dworcach kolejowych SNCF, lotniskach, l’Office de Tourisme de Paris oraz biurach podróży funkcjonujących poza granicami Francji.
Szczegółowe informacje na temat karty można znaleźć na stronie www.ratp.info/touristes
BILET MOBILIS
Bilet Mobilis jest biletem jednodniowym, obowiązującym we wszystkich środkach komunikacji miejskiej.
Bilet jest ważny od 0h do 24h.
Ceny:
– strefa od 1 do 2: 7,30 euro, 1-3: 9,70 euro, 1-4: 12,00 euro, 1-5: 17,30 euro
Ticket Jeunes Week-end – bilet dla młodzieży do 26 roku życia, ważny w weekendy i dni wolne.
Ceny:
– strefa od 1 do 3: 4,00 euro, 1-5: 8,70 euro, 3-5: 5,10 euro
Tramwaje
Paryskie tramwaje oznaczone są literą “T”, kursują od godz. 4.50 do 23.40. Kursują ze średnią częstotliwością co 6 minut. Wszystkie linie oznaczono kolorami, numerami i trasami przejazdów.
Metro
Podróżowanie paryskim metrem można rozpocząć o godz. 5.30, zaś zakończyć o 1.20. Metro kursuje bardzo często, co 2 – 8 minut. Poszczególne stacje znajdują się w półkilometrowej odległości od siebie. Wszystkie linie metra zostały oznaczone kolorami, numerami i trasami przejazdu. Niektóre linie paryskiego metra, np. 1, są w pełni zautomatyzowane i poruszają się bez maszynisty. Dzięki temu można stanąć tuż za przednią szybą i podziwiać jazdę składu w tunelu.
Olyval to llinia metra dowożąca pasażerów na lotnisko Orly ze stacji RER Antony, podróż trwa ok. 8 min. Chcąc dostać się ze stacji Antony do centrum Paryża lub gdzieś indziej, należy przesiąść się tam do kolejki RER lub autobusu.
Metro kursuje co 4-7 min.
Miejska sieć kolejowa RER
Uzupełnieniem paryskiej sieci metra jest kolejka podmiejska RER. W mieście i poza nim funkcjonuje 5 linii RER oznaczonych literami od A do E. Korzystanie z nich odbywa się na podobnych zasadach co z metra. Przystanki RER są od siebie oddalone bardziej niż stacje metra, a sama kolej biegnie znacznie głębiej pod ulicami Paryża.
Miłośnicy kolei miejskiej RER mogą korzystać z jej usług od 4.45 do 1.30. Kolej stanowi doskonałe połączenie z siecią metra. Podobnie jak inne środki komunikacji, tak i ona została oznaczona kolorami, numerami i trasą przejazdu.
Autobusy
Paryskie autobusy kursują stosunkowo krótko, bowiem wyjeżdżają z zajezdni o godz. 5.30, a wracają do niej o godz. 20.30. Poszczególne linie oznaczono numerami i trasami przejazdów. Warto pamiętać, że dwucyfrowe numery linii oznaczają, iż autobus jeździ tylko i wyłącznie w granicach miasta. Z kolei autobusy o trzycyfrowym numerze poruszają się po mieście i jego przedmieściach. Jeśli trafimy na autobus z przekreślonym numerem, to będzie oznaczać, że autobus nie zatrzymuje się na wszystkich przystankach występujących na trasie. Fo autobusu wchodzi się zawsze przednimi drzwiami, gdzie należy skasować posiadany bilet lub kupić go u kierowcy, a następnie skasować. Oczekując na przyjazd pojazdu należy machnąć ręką, by kierowca się zatrzymał. Chęć wyjścia na najbliższym przystanku sygnalizujemy wciskając przycisk wewnątrz autobusu.
Open Tour
Open Tour to linia autobusowa przygotowana specjalnie dla turystów odwiedzających stolicę Francji. Obsługują ją autobusy piętrowe.
Linia Open Tour porusza się czterema trasami:
- Paris Grand Tour
- Montparnasse – Saint-Germain
- Bastille – Bercy
- Montmartre – Grands-Boulevards.
Kursuje od poniedziałku do niedzieli. Za bilet jednodniowy trzeba zapłacić 33 euro, a za dwudniowy – 35 euro; Dzieci w wieku 4 – 11 lat płacą (bez względu na to czy jest to bilet jedno -, czy dwudniowy) – 17 euro.
Montmartrobus
Zaledwie 1,50 euro kosztuje bilet na autobus poruszający się po znanej dzielnicy Montmartre. Można nim dostać się do wszystkich najważniejszych miejsc w dzielnicy. Autobus kursuje co 12 minut w godz. 7.30 – 20.15. Bieg rozpoczyna w okolicach placu Pigalle, a kończy na Mairie du 18e.
Batobus
Batobusem można się poruszać po Sekwanie, bowiem jest to autobus wodny. Na swojej trasie ma 8 przystanków, na których można nabyć bilety. Bilet dobowy kosztuje 17 EUR.
Dojazd z lotniska
Dojazd z lotniska Charles’a de Gaulle’a:
taksówką – ok. 50-70 euro
pociągiem – do centrum dojeżdża RER B, czas przejazdu to ok. 50 minut, koszt ok. 10 euro w jedną stronę
autobusem – linia 350 do Gare de l’Est, czas przejazdu – ok. 60 minut, nocne linie N140 i N143
shuttle bus – Roissybus do Paris-Opera, czas przejazdu ok. 45-60 minut, koszt ok. 10 euro w jedną stronę
Dojazd z lotniska Orly:
taksówką – ok. 50-60 euro
pociągiem – najpierw shuttle busem lub pociągiem Orlyval, a następnie RER C i B, łączny czas przejazdu to ok. 35 minut, łączny koszt – ok. 10 euro
autobusem – linia 183 do Porte de Choisy, czas przejazdu – ok. 40 minut
tramwajem – linia T7 do Villejuif-Louis Aragon i metra linia 7, czas przejazdu – ok. 35 minut
shuttle bus – do Place Denfert-Rochereau, czas przejazdu – ok. 30 minut, koszt ok. 8 euro
Dojazd z lotniska Beauvais-Tille:
Na to lotnisko latają z Polski tanie linie – Ryanair, Wizzair oraz Eurolot. Do Paryża kursuje jeden bus, który odjeżdża co ok. 10 minut. Bilety można kupić w okienku przy przystanku lub wcześniej przez Internet. Cena to 15,90 euro w jedną stronę w Internecie, a w kasie 17 euro. Dzieci do lat 4 podróżują bezpłatnie, bez gwarancji oddzielnego miejsca. Autobus dojeżdża do Porte Maillot. Czas przejazdu – ok. 90 minut.
Dojazd taksówką to koszt ok. 100-150 euro. Czas przejazdu – ok. 90 minut.
Można także zamówić przejazd samochodem z polskim kierowcą. Koszt to ok. 80-100 euro.
TAXI
W Paryżu istnieje wiele korporacji taksówkarskich jak też inne firmy typu Uber parające się trasportowaniem ludzi. W paryskiej taksówce za rozpoczęcie przejazdu zapłacimy 3.80 EUR, a każdy kilometr wyniesie nas 1.30 EUR. Firmy takie jak Uber silnie walczą o klientelę. W związku z czym przejazdy tą formą taksówek ostatnio zyskały popularność dzięki niskim cenom.
Bilety na atrakcje turystyczne
CENY i TERMINY WSZYSTKICH ATRAKCJI
NOCLEGI:
najtańszy pokój 2-osobowy
najbliżej centrum
najlepiej oceniane
Firma busparis.pl wozi za 13Euro jedynie.
Roissy BUS kosztuje 10,00€ dane z 10.2012