Historia Paryża

Paryż pochodzi od wioski celtyckich rybaków z plemienia Parisii. Początki ich działalności datuje się na II wiek p.n.e., kiedy to na miejscu obecnej stolicy Francji założyli osadę Lutetia. Dość szybko została podbita przez Rzymian, którzy określili ją mianem Civitas Parisiorum, czyli miasta Parisii.

Miasto miało wloty i upadki. Po raz pierwszy siedzibą państwa Franków zostało w 484 roku, by po ich upadku aż na 500 lat stracić status stołeczny. Dynamiczny rozwój datowany jest na XI i XII wiek. Wtedy to rozpoczęto budowę katedry Notre Dame, a później Saint Chapelle. Nieco później miasto dostało się w ręce Anglików, ale ich okupacja trwałą zaledwie 12 lat. W XV stuleciu Paryż ponownie przeżył gwałtowny rozwój.

Chociaż w XIX wieku trwały wojny napoleońskie oraz doszło do ponownej okupacji miasta, to jednak w 1846 roku zamieszkiwało tu już milion mieszkańców. Czternaście lat później ukształtował się ostatecznie dzisiejszy podział administracyjny miasta na 20 dzielnic. Doniosłym wydarzeniem było także otwarcie wieży Eiffla w 1889 roku oraz zameldowanie w 1912 roku ponad 3 milionów osób.

W czasie wojen Paryż miał niebywałe szczęście, bowiem praktycznie nie został zniszczony, mimo iż miasto znajdowało się pod okupacją hitlerowską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.