Sankt Petersburg, Rosja

Sankt Petersburg to niezwykłe miasto, które przyciąga swoim położeniem, wielkością oraz licznymi atrakcjami turystycznymi. Nie bez powodu określany jest mianem drugiej stolicy Rosji.

Peterhof Sankt Petersburg - fontanny

Miasto znajduje się w delcie Newy tuż nad zatoką Fińską. W jego skład wchodzi ponad 40 wysp, połączonych ze stałym lądem 396 mostami. Z tego aż 14 największych jest otwieranych każdej nocy, aby statki mogły się przedostać na jezioro Ładoga. Takie położenie skutkuje nazywaniem Sankt Petersburga „Wenecją Północy”

Pod względem administracyjnym Petersburg został wydzielony z Federacji Rosyjskiej, w związku z czym stanowi zupełnie odrębny podmiot. De facto jest stolicą północno – zachodniego okręgu federalnego oraz obwodu leningradzkiego, ale w rzeczywistości do niego nie należy. W sumie zamieszkuje go na stałe 4,6 mln osób, zaś w całej aglomeracji jest to prawie 4,8 mln ludzi. Miasto podzielono na 20 regionów.

To największy po Moskwie ośrodek gospodarczy, przemysłowy, kulturalny i naukowy Rosji. Jest też niezwykle ważny pod względem turystycznym – co roku odwiedza go więcej turystów niż stolicę Federacji! UNESCO ogłosiło go nawet ósmym najbardziej atrakcyjnym turystycznie miastem świata. Przyczynił się do tego m.in. jeden z najwspanialszych zespołów urbanistycznych na Ziemi.