Carskie Sioło
Jest to XVIII – wieczny kompleks pałacowo – parkowy, który dawniej był siedzibą carów. Wybudowano go granicach Petersburga, aczkolwiek obecnie leży na terenie miasta Puszkin.
Trzeba przyznać, że jest to najlepszy przykład rosyjskiego baroku. Jego pomysłodawczynią była Katarzyna I, która rozkazała wybudować kompleks na nierównych i bagiennych terenach pod Petersburgiem. Ziemie te otrzymała w prezencie od swego męża, cara Piotra I. Początkowo miał to być mały park z niewielką oranżerią. Dodatkowo miała się tam znajdować cerkiew pw. św. Katarzyny. Jednak dość szybko plany uległy rozrostowi. Kolejna caryca nakazała rozbudowę pałacu. Podobnie postąpiła jej następczyni, Katarzyna II, która wsławiła się upiększeniem Carskiego Sioła w stylu klasycznym.
Niestety z miejscem tym wiąże się również tragiczna historia. To właśnie tu zaczęła się gehenna ostatniego cara Rosji i jego rodziny. Carskie Sioło było aresztem dla Mikołaja II skazanego przez Rząd Tymczasowy w wyniku Rewolucji Lutowej w Rosji.
Peterhof
Zespół pałacowo – ogrodowy założony z rozkazu cara Piotra I. Pałac znajduje się w samym centrum ogrodu. Wyróżnikiem ogrodów jest podział na park francuski (górny) z XVII – wieczną fontanną Neptuna oraz park angielski (dolny), którego wyróżnikiem jest Wielka Kaskada. Upamiętnia ona triumf Rosji nad Szwecją. Została ozdobiona 37 złoconymi posagami z brązu, 64 fontannami oraz 142 wodotryskami. Co ciekawe, woda doprowadzana jest tu aż ze Wzgórz Ropszyńskich (odległych o 22 km), po czym spływa do Kanalu Morskiego i Zatoki Fińskiej.
Sobór Isakijewski
Największa świątynia w mieście i druga pod względem wielkości w całej Rosji. Jednocześnie jest czwartą świątynią świata.
Sobór św. Izaaka został wybudowany według projektu Ricarda de Montferranda. Budowa zajęła czterdzieści lat (od 1818 do 1858 roku).
Twierdza Pietropawłowska
Najstarsza budowla w mieście. Znajduje się na Wyspie Zajęczej. Wybudowano ją w kształcie sześciokąta, w związku z czym na jej terenie znajduje się 6 kamiennych bastionów. Oprócz tego w jej murach funkcjonuje sobór św. Piotra i Pawła oraz XX – wieczny pomnik Piotra Wielkiego. Na uwagę zasługuje również niewielki pomarańczowy budynek, zwany Domem Łodzi Piotra Wielkiego.
Admiralicja
Każdy kto dziś spogląda na ten budynek nie podejrzewa zapewne, że budowano go z myślą, iż kiedyś będzie on siedzibą stoczni. Obecnie jest to jeden z najwybitniejszych przykładów rosyjskiego stylu Empire, doskonale zachowanego w Sankt Petersburgu.
Sobór Smolny
Zespół klasztorny powstały w latach 1748-1757. To idealny przykład połączenia barokowych detali z licznymi wieżyczkami i cebulastymi kopułami. Jego wyróżnikiem jest 63-metrowa dzwonnica, z której szczytu można podziwiać rozległą panoramę Sankt Petersburga.
Bilety na atrakcje turystyczne
CENY i TERMINY WSZYSTKICH ATRAKCJI
NOCLEGI:
najtańszy pokój 2-osobowy
najbliżej centrum
najlepiej oceniane