Ogród Letni, Sankt Petersburg

Ogród Letni

Powszechnie uznawany za najpiękniejszy park w Petersburgu. Można się do niego dostać od strony północnej lub południowej. Swoim wyglądem nawiązuje do ogrodów wersalskich. Dominują tu zacienione alejki, rzędy posągów, fontanny i pawilony. Można też znaleźć tu Muziej Letnij Dworiec Pietra I (Pałac Letni Piotra I)urządzony w stylu z początków XVIII wieku.

Domek Piotra I

Powstał w 1703 roku na polecenie cara Piotra I. Szczęśliwym trafem budynek ocalał od pożarów, dlatego można go oglądać w doskonałym stanie. Obecnie prezentowana jest w nim wystawa dotycząca życia codziennego Piotra I oraz jego polityki zagranicznej ze szczególnym uwzględnieniem wojny północnej.

Domek Piotra I

Statek „Aurora”

To ponad stuletni okręt klasy krążownik, który odegrał wielką rolę w czasie Rewolucji Październikowej. Po raz pierwszy został użyty w wojnie rosyjsko – japońskiej w latach 1904-1905. Obecnie pełni funkcję statku – muzeum w Sankt Petersburgu. Tu zresztą został wykonany.

okret-aurora

Plac Dekabrystów

Jego nazwa wiąże się z powstaniem dekabrystów, które wybuchło 14 grudnia 1825 roku. To właśnie tu znajduje się najsłynniejszy pomnik Piotra I Wielkiego, czyli Miedziany Jeździec.

pomnik-piotra-i-wielkiego

Cmentarz Tichwiński

Jedna ze starszych (1823 r.) i bardziej znanych nekropolii w Sankt Petersburgu. Pochowano tam wiele zacnych, zasłużonych dla Rosji postaci. Na cmentarzu spoczywa m.in. kompozytor Aleksandr Borodin, pisarz Fiodor Dostojewski, pianista Nikołaj Rubinstein, bajkopisarz Iwan Kryłow czy też kompozytor Piotr Czajkowski.

1 komentarz dla: “Ciekawe miejsca Sankt Petersburga”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. Petersburg zawsze mnie zachwycał, w końcu uda mi się te piękne widoki i architekturę zobaczyć w tym roku. Jadę w okresie występowania białych nocy i mam nadzieję świetnie się bawić cały dzień i całą noc – jeżeli wytrwam. Jadę na zorganizowaną wycieczkę z Wytwórnią Wypraw, która skusiła mnie ciekawie rozpisanym planem wyjazdu, cenę jak również mniejszą ilością spraw do załatwienia przed wyjazdem. Myślę, że to będzie udany wypoczynek tym bardziej, że jadę z przyjaciółmi.