Historia Sankt Petersburga

Wbrew pozorom historia Sankt Petersburga jest stosunkowo krótka. Zaczyna się dokładnie 16 maja 1703 roku, kiedy to z rozkazu cara Piotra Aleksiejewicza rozpoczęto budowę Twierdzy Pietropawłowskiej. To właśnie ten dzień uznano za oficjalną datę założenia miasta. Liczy ono zatem niewiele ponad 300 lat. W tak krótkim czasie stało się niezwykle ważną metropolią w Rosji i na świecie.

Rozbudowa Sankt Petersburga trwała w najlepsze, ponieważ carowi marzyło się założenie miasta od zupełnych podstaw. W ten sposób chciał unaocznić wszystkim jak wielka jest potęga imperium rosyjskiego. Jego zamierzenia kontynuowała caryca Elżbieta, która kazała wybudować w Petersburgu pałac, wzorowany na Wersalu. W ten sposób powstał Pałac Zimowy, w którym jako pierwsza zamieszkała cesarzowa Katarzyna II.

Warto zauważyć, że budowa miasta od podstaw trwała zaledwie 9 lat. Wkrótce potem Petersburg został stolicą Rosji. Skutkowało to dalszym, intensywnym rozwojem. Tym razem szczególny nacisk położono na instytuty i ośrodki naukowo – akademickie. Dobrym tego przykładem jest powstanie Akademii Nauk, Akademii Morskiej, Szkoły Inżynieryjnej czy Instytutu Górniczego.

Niestety, kolejne lata, a zwłaszcza początek XX wieku nie były już tak pomyślne. Szczególnie dotkliwa była Blokada Leningradu w czasie II wojny światowej. Trwała ona od 8 września 1941 roku aż do 27 stycznia 1944 roku. W tym czasie zginęło około miliona osób – sporo z nich zmarło w wyniku głodu.

1 komentarz dla: “Historia Sankt Petersburga”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.