Poznań, Polska

Poznań uchodzi za jedno z najstarszych i największych miast w Polsce. Zachwyca swoją starówką, błyskawicznym rozwojem i innowacyjnymi rozwiązaniami. Nic więc dziwnego, że jego hasłem przewodnim jest: Poznań. Miasto Know – How.

Poznań leży na Pojezierzu Wielkopolskim, a przez jego obszar przepływa Warta i Cybina. Jest to nie tylko historyczna stolica Wielkopolski, ale i obecna stolica województwa wielkopolskiego. W dodatku należy do mocno zaludnionych miast w tym regionie, ponieważ pod koniec pierwszej połowy 2010 roku zamieszkiwało tam ponad 0,5 mln ludzi. Oznacza to, iż Poznań jest piątym miastem pod względem liczby ludności oraz siódmym ośrodkiem w kraju pod względem zajmowanej powierzchni.

Trzeba przyznać, że jak na stolicę regionu przystało jest to prężnie rozwijające się miasto. Na jego terenie znajduje się duży węzeł drogowy i kolejowy oraz międzynarodowy port lotniczy Ławica. Ponadto swoje siedziby ma tu wiele koncernów międzynarodowych i instytucji bankowych. Nie wspominając już o wyższych uczelniach, instytutach badawczych i kulturalnych. Jednym z największych, corocznych przedsięwzięć jest organizacja Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Patronami Poznania są święci Piotr i Paweł. Uroczystym dniem miasta jest 29 czerwca, kiedy to zwołuje się specjalną sesję Rady Miasta Poznania, a jednocześnie kiedy przypadają imieniny tych świętych. Inny szczególny dla miasta święty to św. Marcin – 11 listopada obchodzone są imieniny ulicy Św. Marcin – tego dnia oprócz możliwości skosztowania pysznych rogali marcińskich, można zobaczyć samego Świętego Marcina, który na białym koniu w stroju rzymskiego legionisty prowadzi korowód spod kościoła pod jego wezwaniem pod mury zamku cesarskiego.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.