Ogród botaniczny

Obecnie jest to placówka naukowa i edukacyjna należąca do Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Jednocześnie pełni ona funkcję publicznego ogrodu, który jest dostępny dla zwiedzających od 1 maja do 30 października w godz. 9.00 – 21.00. Zwiedzając ten ogród warto pamiętać, że od 8 stycznia 1975 roku znajduje się w rejestrze zabytków.

Ogród zoologiczny

Jest to trzeci pod względem wieku ogród zoologiczny w Polsce. Jako jedyny działa bez przerwy i zmian przeznaczenia od dnia założenia, co sprawia, że niektórzy postrzegają go jako najstarszy polski ogród zoologiczny. Tak czy inaczej znajduje się on w rejestrze zabytków, stanowi wszak przykład zabudowy wiwaryjnej.

Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. lemury katta, żółwie olbrzymie i warany z Komodo. Te ostatnie żyją w Polsce tylko i wyłącznie w tym ogrodzie zoologicznym.

Park Wilsona i palmiarnia

Uchodzi za jeden z najpiękniejszych i najstarszych parków w Poznaniu. Jego początki sięgają 1834 roku. Obecnie na terenie parku rosną dwa drzewa pomniki przyrody: platan o obwodzie pnia 410 cm i wierzba o obwodzie 430 cm.

W Parku Wilsona znajduje się również palmiarnia, w której można podziwiać blisko 1100 gatunków roślin, 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych. Jeśli więc weźmie się to pod uwagę, to nie można się dziwić, że poznańska palmiarnia uchodzi za największe w kraju i jedno z największych w Europie sztucznych zbiorowisk roślinności tropikalnej.

Centrum Wycieczkowe Kompanii Piwowarskiej

ul. Szwajcarska 11, telefon: +48 61 87 87 460

Muzeum przeznaczone jedynie dla osób pełnoletnich. W trakcie 1,5 – 2 – godzinnej wycieczki można się zapoznać z technikami warzenia piwa. Konieczne jest wcześniejsze umówienie się na zwiedzanie browaru.

Wieża górnośląska

Historia tej wieży sięga 1911 roku, kiedy to wybudowano ją w związku z wystawą przemysłu, rzemiosła i rolnictwa (tzw. Wystawa Wschodnioniemiecka). Po dobudowaniu hali targowej odbyły się w niej po raz pierwszy Międzynarodowe Targi Poznańskie (1921 rok). Siedem lat później powstał kompleks wielu innych budynków i hal, na których w 1928 roku zorganizowano Powszechną Wystawę Krajową. Warto podkreślić, że odwiedziło ją wtedy 4,5 mln osób z całego świata. Niestety w 1945 roku wieża została uszkodzona i do dzisiaj nie zdecydowano się na jej odbudowę. Jej miejsce zajmuje jedynie „Iglica”.

Most św. Rocha

Jest to stalowy most, który łączy brzegi Warty, dzięki czemu mieszkańcy Poznania mają łatwy kontakt ze Starym Miastem, Chwaliszewem, Piotrowem i Świętym Rochem. Chociaż pierwotna przeprawa powstała w XIV wieku, to jednak obecnie można podziwiać most, który wzniesiono w latach 2002 – 2004.

Most Teatralny

Tak naprawdę jest to wiadukt drogowy nad linią kolejową, zwaną Teatralką. Obydwie nazwy wiążą się z pobliskim Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki.

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Hale Międzynarodowych Targów Poznańskich funkcjonują z powodzeniem od 1921 roku. Z tego też względu zalicza się je do jednych z najdłużej działających obiektów targowych w Europie. Oczywiście warto się do nich dostać przy okazji rozmaitych wystaw i imprez promocyjno – handlowych, ale nie tylko. Hale zadziwiają wszak swoją architekturą i stylem. Wystarczy wspomnieć o Iglicy czy Hali Reprezentacyjnej.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.