Lizbona, Portugalia

Lizbona jest nie tylko stolicą Portugalii i jej największym miastem, ale również regionem, w którym produkt krajowy brutto jest o wiele wyższy niż w przypadku średniej dla całej Unii Europejskiej.

Kogut z Barcelos

Kogut z Barcelos – nieformalny i wszechobecny symbol Portugalii, będący częstym motywem pocztówek, obrazków, figurek i różnego rodzaju pamiątek ale także elementów zdobień domów i miast.

Miasto zamieszkuje ponad 560 tys. ludzi, przy czym w całej aglomeracji lizbońskiej mieszka ponad 2,6 mln osób. Stolica Portugalii została podzielona na 53 gminy, co ciekawe nie istnieją tablice rejestracyjne z kodem tego miasta.

Mało kto wie, że Lizbona posiada aż 14 miast partnerskich. Do najbardziej znanych należy Brazylia, Madryt i Budapeszt. Oprócz nich stolica Portugalii jest też połączona współpracą gospodarczo – kulturalną z takimi miastami, jak: Praia z Republiki Zielonego Przylądka, Luanda z Angoli czy Sao Tome z Wyspy Świętego Tomasza i Książęcej. Dodatkowo jest związana z marockim Rabatem i malezyjską Malakką.

Z Lizboną wiążą się również znane osobistości. Wystarczy wspomnieć Antoniego Padewskiego, papieża Jana XXI, poetę Fernando Pessoa, czy znanego na całym świecie piłkarza Eusebio. Z tego miasta pochodzi również Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.