Podróż samochodem

Turysta zmotoryzowany udający się z Polski do Lizbony ma do wyboru kilka dróg dojazdowych. Wybór wariantu trasy zależy w decydującej mierze od tego, w jakiej części Polski zamierzamy rozpoczynać podróż. Wybierając jednak taką formę dojazdu należy pamiętać, aby do podróży dobrze się przygotować gdyż do pokonania jest ponad 3500 km.

Na terenie Portugalii polscy kierowcy mogą prowadzić samochody na podstawie polskiego prawa jazdy.

Most Vasco da Gama
Ponte Vasco da Gama
– najdłuższy most w Europie, spinający brzegi Tagu w okolicach Lizbony. Jego długość wynosi 16 km.

Korzystanie z dróg publicznych jest bezpłatne, z wyjątkiem wszystkich autostrad i kilku mostów. Opłaty za korzystanie z odcinków płatnych pobierane są bezpośrednio na bramkach wyjazdowych. Nie ma obowiązku wykupywania winiet. Płatny jest przejazd przez mosty: 25 Avril w Lizbonie i Vasco da Gama na północ od miasta.

Obowiązujące w Portugalii ograniczenia prędkości:

  • Obszar zabudowany: 50 km/h
  • Obszar niezabudowany: 90 km/h
  • Autostrady: 120 km/h

Maksymalny limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila.

Proponowane trasy dojazdu do Lizbony (Mapy Google):

Parkowanie

Cena parkingów waha się od 1€ za godzinę do 2,50€ w zależności od położenia względem centrum. W większości przypadków za 20€ można zostawić auto na 24 godziny. Przy ulicy biały lub niebieski znak przekreślony na ukos czerwoną linią oznacza zakaz parkowania, tak samo jak miejsca przy ulicy oznaczone ciągłą żołtą lub czerwoną linią. Można parkować jedynie przy miejscach ozbaczonych znakiem P, koszt zależy od odległości od centrum zazwyczje max 2€ (opłata uiszczana w parkomacie lub pracownika miejskiego w odpowiednim mundurze).

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.