Ryga, Łotwa

Ryga to stolica Łotwy, jednego z najmniejszych krajów w Unii Europejskiej. W mieście tym mieszka jedna trzecia obywateli Łotwy. W sumie jest to ponad 735 tysięcy osób.

Jak łatwo można się domyślić, Ryga jest bardzo ważnym ośrodkiem gospodarczym, naukowym i kulturalnym w swoim kraju. W dodatku jej starówka została wpisana na Listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Wszystko przez zabytkową, pochodzącą w dużej mierze z czasów średniowiecza, zabudowę. Dodatkowym atutem tego miejsca jest skupisko architektury secesyjnej, będące jednym z największych tego typu zbiorów w całej Europie. Warto też pamiętać, że ze stolicy Łotwy pochodzi wiele znanych osób. Wystarczy wymienić aktora Andrzeja Łapickiego, laureata nagrody Nobla w dziedzinie chemii Wilhelma Oswalda, tenisistę Ernestsa Gulbisa czy mistrza świata w szachach Michaiła Tala. Nie mówiąc już o dwóch byłych prezydentach Łotwy.

Ryga to także istotny węzeł komunikacyjny i transportowy. Udając się do tego miasta należy pamiętać, że obowiązuje tu podział na 47 mikroregionów. Nie powinno to dziwić, wszak stolica Łotwy zajmuje 307 km kw. powierzchni.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.