Podróż samolotem

Port lotniczy Ryga będący największym lotniskiem na Łotwie, znajduje się 13 km od centrum miasta. W 2010 roku przyjął ponad 4,6 mln pasażerów.

Mimo iż lotnisko powstało w latach 70-tych, to jest jednym z nowocześniejszych na terenie Unii Europejskiej. Świadczy o tym m.in. fakt, iż port lotniczy posiada trzy terminale (A, B, C). Znajdują się one w jednym kompleksie. Na terenie lotniska funkcjonują kantory wymiany walut, kawiarnie, bary, restauracje, poczta, kaplica, banki i sale konferencyjne. Poza tym pasażerowie podróżujący z dziećmi mogą liczyć na specjalne udogodnienia; podobnie jak osoby niepełnosprawne. Pracownicy lotniska przygotowali również dostęp do bezprzewodowego internetu oraz udostępnili kilka bankomatów.

Z Polski istnieją bezpośrednie połączenia między Warszawą, Gdańskiem, Katowicami, Poznaniem, Rzeszowem, Szczecinem, Wrocławiem a Rygą. Ceny biletów zaczynają się od 250 zł za przelot w jedną stronę.

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

Dojazd z lotniska do centrum

Autobusem

Między lotniskiem a centrum Rygi kursuje linia autobusowa nr 22. Przystanek znajduje się naprzeciwko terminala, tuż za parkingami. Autobusy kursują co 10-30 minut. Podróż trwa około pół godziny. Bilet w jedną stronę kosztuje 0,40 LV. Za bagaż trzeba zapłacić 0,80 LVL.

Taksówką

Postój taksówek znajduje się przed terminalem. Taksówkę można zamówić telefonicznie lub w biurze, które zlokalizowano na pierwszym poziomie hali przylotów. Koszt przejazdu z lotniska do centrum miasta to 8 LVL. Podróż nie powinna być dłuższa niż 15 – 20 minut.

Samochodem

Istnieje możliwość wypożyczenia samochodów z firm oferujących wynajem pojazdów. Bez problemu można wynająć samochód od największych i najbardziej znanych korporacji na rynku – Avis, Hertz, Budget, Sixt czy Europcar. Ich biura znajdują się na pierwszym piętrze hali przylotów, w pobliżu branek C i E. Biura funkcjonują w podobnych godzinach jak godziny przylotów samolotów.

Na lotnisku w Rydze znajdują się trzy parkingi:

  • P1 – parking krótkoterminowy, położony przed terminalem. Pierwsze 30 minut postoju to koszt 1 LVL, każda godzina to 2 LVL, 24 godziny to 48 LVL,
  • P2 – parking długoterminowy leżący ok. 400 metrów od terminala, tuż przy autostradzie. Za dobę trzeba zapłacić 6 LVL, za 2 do 10 dni – 3 LVL/za dzień, a 11 i więcej dni to wydatek rzędu 2 LVL/za dzień postoju,
  • P3 – parking długoterminowy na 350 miejsc, położony niedaleko muzeum lotnictwa. Obowiązują na nim identyczne opłaty jak w przypadku parkingu P2.

Aby dostać się do miasta trzeba skorzystać ze zjazdu P133, a następnie kierować się autostradą A10. Przejazd zajmuje 15-20 minut.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.