Informacje ogólne

Trzeba przyznać, że komunikacja miejska w Rydze jest dość przestarzała. Stary tabor, stara sieć komunikacyjna. W dodatku zarządza nią kilka oddzielnych firm, w związku z czym nie zdecydowano się na wprowadzenie zintegrowanego systemu biletowego. Podróżny przyzwyczajony do jednego biletu obowiązującego w metrze, autobusach czy tramwajach, w Rydze srogo się rozczaruje. Co więcej, może też liczyć na wysoki mandat za brak biletu uprawniającego do przejazdu danym środkiem lokomocji.

W Rydze funkcjonują tzw. e-ticket’y, które możemy kupić w kioskach, kasach na dworcach czy automatach biletowych. Są one chyba najlepszą opcją, ponieważ możemy je kilkakrotnie doładowywać, w zależności od naszych potrzeb. Są dwa rodzaje e-biletów -niebieski, imienny na wiele przejazdów, może służyć jako bilet miesięczny. Bilety żółte są także wielorazowe, mogą być kilkakrotnie doładowywane, a po okresie doładowania tracą ważność. Są także bilety papierowe-jednorazowe, które po przejeździe mają już wartość wyłącznie kolekcjonerską. Jak widać najlepszym rozwiązaniem wydaje się być żółty e-ticket. Koszty przejazdów kształtują się odpowiednio: bilet papierowy dzienny to 1,20€, nocny 1,5€; w przypadku biletów na karcie koszt jest niższy, ale także zależy od czasu na jaki ją doładujemy. Bilet jednorazowy kosztuje 0,7 €, dobowy ok. 3€ natomiast weekendowy to 8,5€. Jeżeli mamy ze sobą zwierzaka, to za jego podróż zapłacimy 1€.

Bilet na 2 przejazdy 2,30€
Bilet na 4 przejazdy 4,60€
Bilet na 5 przejazdów 5,75€
Bilet na 10 przejazdów 10,90€
Bilet 24-godzinny 5,00€
Bilet 3-dniowy 10,00€
Bilet 5-dniowy 15,00€
Bilet 5 dniowy, na jedną trasę 9,00€

Minibusy oraz autobusy nocne są obsługiwane przez innego przewoźnika niż autobusy dzienne, trolejbusy i tramwaje – konieczny jest zakup odrębnego biletu, który można zakupić zarówno w punktach sprzedaży, jak i u kierowcy. Nocna komunikacja publiczna funkcjonuje tylko w weekendy oraz niektóre święta.

Na przystankach nie uświadczymy żadnych schematów jazdy komunikacji miejskiej. Warto więc zapoznać się z tym w internecie.

Ryskie tramwaje to są najstarszym środkiem transportu w stolicy Łotwy. Jako pierwsze jeździły tu tramwaje konne (już w 1882 roku). W 1900 roku rozpoczęło się przechodzenie na trakcję elektryczną. Rozbudowę sieci przerwał wybuch I wojny światowej. Jeszcze większe szkody poczyniły wojska w trakcie II wojny światowej.

Powolna odbudowa sieci tramwajowej trwa aż do dzisiaj. W zdecydowanej większości po ryskich torach mkną tramwaje Tatra T3. Łącznie miejskie tramwaje dysponują 252 lekkimi pojazdami szynowymi. Niestety, pomimo obietnic, w dalszym ciągu w Rydze brakuje węzłów przesiadkowych, a struktura tramwajowa ma charakter promienisty. Oznacza to, iż zdecydowana większość pojazdów jeździ na trasie z/do centrum miasta.

Podróżny musi też pamiętać o tym, że w Rydze nie ma zintegrowanego systemu płatności, co znaczy, że na autobusy i tramwaje obowiązują oddzielne bilety. Bilety kupuje się w tramwaju u motorniczego lub w kiosku (całkiem niedawno w tramwajach zamontowano kasowniki). Większość tramwajów jak i trolejbusów prowadzą kobiety. Mimo swoich lat tabor ten ma wbudowane głosowe informowanie o przystankach.

Autobusy

Każdy komu zależy na zwiedzeniu Rygi, powinien się przejechać autobusem linii 39. Kursuje on po całym mieście.

Generalnie zakup biletów uprawniających do przejazdu autobusem odbywa się u kierowcy (gdy otwierają się tylko przednie drzwi) lub u konduktora (gdy otwierają się wszystkie drzwi w pojeździe).

Większość autobusów jeżdżących po Rydzie to Polskie Solarisy. Bilety można zakupić na 2 sposoby najłatwiej spostrzec poprzez ilość drzwi jakie się otworzą. Jeśli tylko przednie – zakupu dokonuje się u kierowcy, jeśli wszystkie – w środku jedzie konduktor u którego można kupić bile

Trolejbusy

Trolejbusy są doskonałym uzupełnieniem ryskiej komunikacji miejskiej. Obecnie po Rydze jeżdżą 23 linie trolejbusowe. Bilety na przejazd kupuje się u konduktora w trolejbusie.

Pociągi

Bilet na przejazd pociągiem w granicach miasta kosztuje 1.4€ – można go kupić w kasach na Dworcu Kolejowym (łot. Dzelzceļa stacija) oraz na poszczególnych stacjach. W pociągach nie obowiązują bilety komunikacji miejskiej.

Minibusy

Są dosyć szybkie, ponieważ zatrzymują się tylko wtedy, gdy pasażer chce z nich wysiąść. Co ciekawe, nie posiadają z góry ustalonego rozkładu jazdy, ale starają się pokonać trasę w możliwie najszybszym terminie. Pod tym względem konkurują z autobusową komunikacją miejską. Niestety, są od niej droższe.

Taxi

Taksówki w Rydze są stosunkowo tanie. Warto korzystać z taksówek zarejestrowanych (ich wyróżnikiem są żółte tablice rejestracyjne), bowiem ich kierowcy nie oszukują klientów i nie zawyżają niepotrzebnie cen.

Większość kierowców mówi po angielsku, nie ma więc problemów z porozumiewaniem.

W Rydze, tak jak i w wielu innych dużych miastach w Europie, obok korporacji istnieją także firmy oferujące tak zwany przewóz osób, które liczą głównie na naiwność zagranicznych turystów. Cenniki w pojazdach oferujących tego typu usługi są często znacznie wyższe od tych, które obowiązują w korporacjach. Chcąc mieć pewność szybkiego dotarcia na miejsce w rozsądnej cenie, należy skorzystać z taksówek największych ryskich korporacji, takich jak Baltic TaxiRed Cab czy Rīga Taxi.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.