Wjazd i pobyt

Polacy wjeżdżający i poruszający się po Łotwie mogą to czynić na podstawie prawa do swobodnego przepływu osób w ramach UE i EOG. Nie trzeba posiadać żadnych wiz, jeśli pobyt nie przekracza 90 dni. W tym czasie można się poruszać na podstawie paszportu lub dowodu osobistego, o ile są one w dobrym stanie technicznym.

W przypadku pobytu powyżej 90 dni prawo takie przysługuje obywatelom Unii Europejskiej, którzy:

  • są zatrudnieni lub prowadzą działalność gospodarczą na Łotwie;
  • mają wystarczające środki utrzymania dla siebie i członków swojej rodziny, aby nie stanowić podczas pobytu obciążenia dla systemu pomocy społecznej Łotwy, a w dodatku posiadają pełne ubezpieczenie zdrowotne;
  • przybyli na Łotwę w celu podjęcia nauki, w tym szkolenia zawodowego, oraz mają pełne ubezpieczenie zdrowotne i środki finansowe na swoje utrzymanie.

Zdrowie

Na terenie Łotwy nie ma żadnego zagrożenia sanitarno – epidemiologicznego, nie mniej jednak zalecane jest szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i polio.

Aby mieć możliwość korzystania z opieki medycznej na terenie tego kraju, konieczne jest posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Można ją wyrobić w każdym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Dodatkowo warto wykupić indywidualny pakiet ubezpieczeniowy, zwłaszcza od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Tego typu pakiet pozwala na zwrot kosztów leczenia w prywatnych szpitalach i klinikach.

Generalnie Polacy posiadają dostęp do łotewskich placówek publicznej służby zdrowia. Trzeba mieć jednak na względzie, iż aby skorzystać z porad specjalisty, niezbędne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Ceny usług medycznych w gabinetach prywatnych są zróżnicowane. Przykładowo wizyta u internisty kosztuje 5 LVL, wizyta u lekarza specjalisty – od 8 do 12 LVL, wizyta u dentysty (rtg, znieczulenie i wypełnienie) – 15 LVL, doba pobytu w szpitalu pacjenta bez ważnego ubezpieczenia – do 15 LVL.

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

Cło

Polaków podróżujących po Łotwie obowiązują identyczne przepisy celne, jak w przypadku innych krajów Unii Europejskiej. Osoby poniżej 18 lat nie mogą przewozić ani artykułów tytoniowych, ani alkoholowych. Nie wolno też wwozić i wywozić towarów w celu ich odsprzedaży; możliwe jest przewożenie towarów jedynie na własny, osobisty użytek.

Dla kierowców

Trzeba przyznać, że sieć drogowa na Łotwie jest dość dobrze zorganizowana, nie mniej jednak drogi są w stanie porównywalnym do naszych. Po wszystkich trasach można się poruszać bezpłatnie. Nie dotyczy to tylko strefy Jurmały, gdzie w przydrożnych automatach konieczne jest uiszczenie opłaty ekologicznej w wysokości 1 LVL.

Jakie obowiązują przepisy drogowe? Przede wszystkim nie wolno jeździć po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu. Po drugie, należy przestrzegać dozwolonej prędkości, ponieważ za przekroczenie ograniczeń nakładane są bardzo wysokie mandaty, płatne na miejscu. Warto zatem pamiętać, że w mieście obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, poza miastem 90 km/h). Należy też zwrócić uwagę na prawidłowe parkowanie pojazdów, gdyż łotewska drogówka jest na to szczególnie uczulona. Poza tym trzeba jeździć przez cały rok na włączonych światłach mijania. Od 1 grudnia do 1 marca obowiązują opony zimowe lub wielosezonowe.

Kierowcy z Polski, którzy poruszają się po Łotwie nie swoim samochodem, winni się zaopatrzyć w potwierdzone notarialnie (koszt ok. 25-30 zł) oświadczenie właściciela pojazdu, iż mogą go użytkować. Pełnomocnictwo powinno być sporządzone w języku łotewskim, rosyjskim lub angielskim.

Telefony kierunkowe

  • Tel. kierunkowy na Łotwę: +371
  • Tel. kierunkowy do Rygi: 2

Waluta

Na Łotwie od niedawna obowiązuje Euro, które zastąpiło łotewskiego Łata.

Orientacyjne ceny wybranych produktów w PLN

  •     1 l mleka – 3,93 zł
  •     chleb – 3,25 zł
  •     1 kg ryżu – 5,50 zł
  •     jajka 12 sztuk – 6,25 zł
  •     1 kg sera – 28,30 zł
  •     1 kg piersi z kurczaka 20,04 zł
  •     1 kg ziemniaków – 1,75 zł
  •     1,5 l wody – 2,79 zł
  •     obiad w restauracji – od 25 zł
  •     piwo w restauracji – 6 zł
  •     butelka wina – 24,07 zł
  •     lokalne piwo – 3,90 zł
  •     paczka papierosów Marlboro 13,13 zł
  •     1 l benzyny – 5,74 zł

Praca

Obywatele Unii Europejskiej (w tym także Polacy) nie potrzebują pozwolenia na pracę. Posiadają również pełny dostęp do łotewskiego rynku pracy, przy czym nie dotyczy to administracji publicznej. W przypadku, gdy pobyt miałby trwać dłużej niż 3 miesiące, konieczna jest rejestracja w Urzędzie ds. Obywatelstwa i Migracji. Wydaje on roczne lub pięcioletnie pozwolenie na pobyt czasowy.

Jeśli ktoś liczy na horrendalnie wysokie zarobki, to jest w błędzie. Pensja minimalna wynosi 160 LVL miesięcznie, czyli ok. 750 zł. Kto może liczyć na zatrudnienie? Przede wszystkim osoby z branży IT, finansiści, elektrycy, kierowcy, mechanicy, operatorzy maszyn, monterzy konstrukcji metalowych oraz leśnicy.

Na terytorium Łotwy można też prowadzić własną działalność gospodarczą. Wymagany jest do tego wpis do Rejestru Przedsiębiorców.

Telefony alarmowe

  • straż pożarna – 01, 112
  • policja – 02, 112
  • pogotowie ratunkowe – 03, 112
  • zintegrowany system ratowniczy (tylko dla tel. komórkowych – 112
  • wyciek gazu – 04
  • Rzeczy zagubione i znalezione – 9000333

Placówki MSZ

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Łotewskiej
Ambasador: Jerzy Marek Nowakowski
Łotwa, Ryga, Mednieku iela 6b, LV 1010
Tel.: +371 670 315 00 Tel. dyżurny: +371 264 393 10 Faks: +371 670 315 49
ryga.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.ryga.msz.gov.pl

Godziny pracy urzędów i sklepów

Sklepy na Łotwie są czynne od 7.00 do 18.00, przy czym centra i galerie handlowe działają od 10.00 do 20.00. Z kolei urzędy działają w dni powszednie od 9.00 do 17.00, ale mają przerwę obiadową między 12.00 a 13.00. W przeddzień świąt zarówno sklepy, urzędy, jak i inne zakłady pracy działają godzinę krócej.

Język

Językiem urzędowym jest łotewski.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

1 komentarz dla: “Przed podróżą do Rygi”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. Pare komentarzy do artykulu.Zezwolenie na pobyt czasowy wydawane jest na 99 lat.Smiesznie to brzmi,ale tak jest.Po pieciu latach zamieszkania ,otrzymuje sie-po zlozeniu wniosku-stale prawo pobytu.
    Sklepy spozywcze na Lotwie:Iki,Maxima,Rimi itd,sa otwarte w wiekszosci od 8 do 22.Sklepy przemyslowe od 9 do 18-19.W przeddzien swiat urzedy i banki pracuja o pare (z reguly 2-4) godziny krocej,sklepy spozywcze bardzo rzadko sa zamykane wczesniej.
    Cenu tu podane sa cenami z 2010 roku.
    Jezyk urzedowy lotewski,to prawda.Jednak wszedzie,w tym urzedach panstwowych,mozna porozumiec sie w jezyku rosyjskim.Bez problemu.
    Jesli chodzi o zarobki…coz,minimalna pensja jest wszedzie i takowa sie z reguly dostaje na papierze.Z jasnych przyczyn tyle jest ukazywane,a rzeczywistosc jest inna.Ksiegowa z paroletnim stazem:ok.500LVL;spedytor linii morskich po roku pracy ok.400-500 LVL,kierowca autobusu ok.350-400,kierowca ciezarowki na trasach mnar.ok 600-800 LVL,sprzedawczyni w Maximie ok.240-300 LVL,kucharz w 5-cio gwiazdkowym hotelu po trzech latach pracy ok.600-700 LVL.
    Ceny mieszkan spadly w dol o jakies 50-80 % w porownaniu z rokiem 2008.Oplaty za mieszkanie n.p. 70 m2,w starej(ale jarej)kamienicy w centrum,bedace mieszkaniem wlasnosciowym(splacone) ,ogrzewanie autonomiczne gazowe,wahaja sie w granicach :gaz 60+prad 40 + internet i TV 15 + woda,sprzatanie,smieci itd 68 =183 LVL,to jest okolo 1098 PLN.
    Ceny mieszkan do kryzysu w 2009 roku byly wrecz niewiarygodne.Mniej wiecej tak,jakby Ryga byla na gazie i ropie.Cena mieszkania 39 m2,kompletnie do remontu ,w obskurnym budynku z poczatku lat 70-tych(tzw.malosiemiejka)wahala sie w przedziale od 35 000 LVL do 49 000 LVL.Dzis takie mieszkanie,po remoncie sredniej klasy,mozna kupic juz od 15 000 LVL.
    Wynajecie biura nie jest problemem,ceny sa zroznicowane w zaleznosci od polozenia i rozumu wlasciciela:)Biuro 78m2 w dobrym punkcie miasta,z parkingiem na 6 aut(to bardzo istotne) to koszt rzedu 156 LVL plus opalty komunalne:woda,prad itd.Zima dochodzi ogrzewanie (od pazdziernika do kwietnia) i tu juz cena potrafi nieco rozezlic:180-200 LVL.
    Ryga jest pieknym miastem,porownac ja mozna do Wiednia,Monachium,czy Wroclawia.Mnostwo przepieknych zakatkow i interesujacych rzeczy,szczegolnie w miejscach,ktore raczej wycieczki omijaja.