Dublin, Irlandia

Dublin jest w ostatnim czasie bardzo chętnie odwiedzany przez Polaków. Z jednej strony do tego irlandzkiego miasta przybywają ludzie w celach zarobkowych, z drugiej zaś pragnący zwiedzić miejsca związane z Jamesem Joycem, Jonathanem Swiftem, Oscarem Wilde czy Bernardem Shaw.

Puby w Dublinie
W Dublinie jest ponad 700 pubów, chodząc po mieście, niezależnie  od dzielnicy, jeśli zatrzymamy się i rozejrzymy dookoła, prawdopodobieństwo, że nasz wzrok napotka na jakiś pub jest niemal stuprocentowe.

Miasto znajduje się na wschodnim wybrzeżu Irlandii, tuż nad Morzem Irlandzkim. Dominuje tu przemysł stoczniowy, metalowy, chemiczny, papierniczy i odzieżowy. Dublin jest także niezwykle ważnym ośrodkiem zrywów niepodległościowych. Tutaj również mieści się Kolegium Trójcy Świętej, czyli najbardziej prestiżowa wyższa uczelnia na Wyspach Brytyjskich.

the-samuel-beckett-bridge

Dublin jest miastem zieleni. Pełno w nim parków i ogrodów, które stanowią istotny element założeń urbanistycznych. Jednocześnie są też najchętniej odwiedzanymi miejscami wypoczynkowymi. Jeden z tutejszych parków (Phoenix Park) jest największym parkiem miejskim na Starym Kontynencie. Można tu również zobaczyć liczne pomniki oraz 27 – metrowy Krzyż Papieski, upamiętniający pielgrzymkę Jana Pawła II do Irlandii.

Stolica Irlandii jest również ważnym centrum kulturalnym. W licznych obiektach znajdują się ekspozycje poświęcone sztuce irlandzkiej i celtyckiej.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.