Dublin Castle
Dubliński Zamek postawiono w miejscu oryginalnej warowni wikingów w latach 1208 – 1220, za czasów panowania Króla Jana, tuż po zdobyciu Irlandii przez Normanów. Dzisiaj Zamek jest jednym z ważniejszych budynków rządowych w stolicy, ale przez długie stulecia był symbolem brytyjskiego dominacji nad narodem irlandzkim. Stąd właśnie rządziły kolejne ekipy przysyłane z Londynu. Dopiero w 1922 roku, podczas uroczystej ceremonii, pieczę nad kompleksem przekazano przywódcy rządu Wolnego Państwa Irlandii Michaelowi Collinsowi.
Swój dzisiejszy wygląd kompleks zawdzięcza w głównej mierze pracom renowacyjnym i rozbudowie z XVIII wieku, ale z czasów bardziej zamierzchłych zachowało się kilka architektonicznych rodzynków. Najefektowniejszym z nich jest Record Tower wieża z 1228 roku, jedyna pozostałość z czasów normańskich. W najwyższej z wież, Bermngham Tower, powstałej w XV wieku, przez wiele stuleci więziono kolejnych bojowników o wolność Irlandii. Tereny zamku były teatrem dramatycznych wydarzeń Krwawej Niedzieli roku 1920, dwie z ofiar tych wydarzeń, oficerowie IRA polegli tutaj podczas próby ucieczki.
» więcej na www.dublincastle.ie.
Haĺpenny Bridge
Kładka dla pieszych, która powstała w 1816 po tym jak operator 7 miejskich promów kursujących przez Liffey William Walsh dostał ultimatum od władz miejskich, że albo poprawi jakość usług promowych (łodzie były w fatalnym stanie) albo wybuduje most. Walsh wybrał drugie rozwiązanie i zgodnie z umową między miastem a inwestorem do 1919 r. po obu stronach mostu stały bramki przy których pobierano półpensową opłatę. Dziś kładka łącząca rozrywkowy Temple Bar z dzielnicą handlową po drugiej stronie Liffey jest jednym z symboli miasta.
Oryginalny most był żeliwny, ale przez prawie dwieście lat niezbyt szczęśliwie wybrany materiał uległ korozji i w latach 2001 – 2003 dokonano renowacji. Dzięki nowoczesnej technologii zbudowano strukturę, która w dużym stopniu wykorzystuje oryginalne elementy mostu.
General Post Office
Z historycznego punktu widzenia stojący przy centralnej arterii O’Connel Street ciężki gmach Poczty Głównej (General Post Office) jest najważniejszym, obok Zamku, budynkiem w mieście. Podczas Powstania Wielkanocnego 1916 roku tutaj właśnie mieściła się kwatera główna dowództwa zrywu, tutaj proklamowano Republikę. Brytyjczycy rozprawili się z powstańcami w sposób bezwzględny, wytaczając naprzeciw słabo uzbrojonym ochotnikom najcięższą artylerię. Centrum Dublina zostało prawie doszczętnie zniszczone, ale Poczta ocalała. Po dziś dzień jej kolumny są pełne dziur i odprysków po kulach, które świszczały tu prawie sto lat temu. Pamięć powstańców uczczono pomnikiem, który stoi przed wejściem do budynku, a oryginał Proklamacji można oglądać w dziale filatelistyki.
Pocztę wybudowano w latach 1814-1817. Budynek wyróżnia imponujący portyk z 6 kolumnami w stylu jońskim. W zamiarze władz, w niedalekiej przyszłości ma on zostać zamieniony w muzeum walki o niepodległość.
Parlament (Bank of Ireland)
Gmach przy ulicy College Green jest faktycznie pierwszym na świecie budynkiem dwuizbowego parlamentu. Przez kilkadziesiąt lat XVIII wieku służył, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, obu izbom (Lordów i Gmin) parlamentu Królestwa Irlandii, które przestało istnieć w 1800 roku, w skutek Unii, która zawiązała Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Autorem rewolucyjnego jak na owe czasy projektu był Edward Lovett Pearce. Kamień węgielny położono 3 lutego 1729 roku. Najbardziej znamienitą częścią budowli, była sala Izby Gmin – usytuowana w samym centrum, na planie ośmiokąta, zwieńczona wysoką kopułą. Późniejsi twórcy waszyngtońskiego Kapitolu wnikliwie studiowali projekt Pearce’a i siedziba parlamentu USA nosi wyraźne znamiona inspiracji dublińskim budynkiem.
Po rozwiązaniu Królestwa Irlandii gmach przy College Green pełnił różne funkcje, od garnizonowych po muzealne, aż w 1803 roku Bank Irlandii wykupił go od rządu w Londynie za 40 000 funtów. Oryginalna Izba Lordów jest jego jedyną częścią, która przetrwała w niezmienionej formie. Dziś odbywają się tu imprezy publiczne, sympozja, koncerty muzyczne. Poza tym zwiedzanie budynku jest możliwe w godzinach otwarcia banku.
St. Ptrick’s Cathedra – Katedra Św. Patryka
Konsekrowana w 1192, a wybudowana w latach 1200 – 1270 roku potężna, szarokamienna katedra jest największym budynkiem sakralnym w Irlandii i góruje nad południową częścią Dublina. Trwające przez 40 lat (1860-1900), a sponsorowane przez rodzinę Guinessa prace przywróciły jej oryginalny średniowieczny wygląd. Huk dzwonów rozbrzmiewający w godzinach wieczornych z jej wież sprawia, że przy odrobinie wyobraźni można przenieść się w czasie, w zamierzchłe średniowiecze. Od czasów reformacji katedra pozostaje w jurysdykcji Kościoła Anglikańskiego, a w jej wnętrzu spoczywa jeden z największych irlandzkich pisarzy, Johnatan Swift, który w latach 1713 – 1745 pełnił tu funkcję dziekana. Od północnej strony do katedry przylega niewielki park, popularne miejsce odpoczynku dla turystów zwiedzających tą część Dublina.
» więcej na www.stpatrickscathedral.ie.
Christ Church
Drugi z dublińskich kościołów katedralnych, również należący do wspólnoty anglikańskiej. W średniowieczu Christ Church stał tuż poza murami miasta, co tłumaczy istnienie dwóch świątyń o takiej randze w bliskim sąsiedztwie. Ok. roku 1040 rezydujący w Dublinie król wikingów Sitric wzniósł w tym miejscu drewniany kościół. Świątynia murowana zaczęła wyrastać tu począwszy od roku 1172, kiedy to Richard Strongbowe i Wawrzyniec O’Toole zarządzili rozbudowę. Dzisiejszy, neogotycki wygląd Christ Church zawdzięcza przede wszystkim przebudowie, której, na wielką skalę, dokonano w latach 70 XIX w.
» więcej na www.cccdub.ie.
Trinity College
Czyli Uniwersytet Świętej Trójcy, najstarsza, największa i najbardziej prestiżowa uczelnia wyższa w Irlandii. Założyła ją, w roku 1592, królowa Elżbieta I. Frontowa elewacja, jaką oglądamy dziś powstała w latach 1755-1759. Do najznamienitszych budynków Uniwersytetu, do których wchodzi się od wewnętrznego, jasnego i bardzo rozległego dziedzińca należą: Sala Egzaminacyjna (Examination Hall, powstały w latach 1779 – 1791), Kaplica (Chapel, 1792) i Jadalnia (Dinig Hall, 1743). Ponadto na terenie Collegu, w ramach Wydziału Teatralnego funkcjonuje Teatr im. Samuela Becketta. Innym ciekawym miejscem jest Biblioteka, w której zbiorach przechowywany jest rękopis słynnej Księgi z Kells, bogato iluminowanego wydania Nowego Testamentu pochodzącego z przełomu VIII i IX w. naszej ery.
» więcej na www.tcd.ie.
Bilety na atrakcje turystyczne
CENY i TERMINY WSZYSTKICH ATRAKCJI
NOCLEGI:
najtańszy pokój 2-osobowy
najbliżej centrum
najlepiej oceniane