Galeic football , Dublin

Sport ma niesłychanie ważne miejsce w życiu społecznym Irlandii. Widać to gołym okiem w każdym pubie, w każdym zakątku kraju w każdą niedzielę (tradycyjny dzień większości imprez sportowych) kiedy lokalna społeczność wspólnie emocjonuje się pokazywanymi na ekranach telewizorów zawodami. Władze prawie wszystkich organizacji sportowych działających w Irlandii mają swoje siedziby w Dublinie. W stolicy, tak jak w całym kraju najpopularniejszymi sportami są, hurling i futbol irlandzki (gaelic football), a dalej rugby i piłka nożna. Futbol irlandzki i hurling to niezwykle popularne na zielonej wyspie dyscypliny sportu nie uprawiane nigdzie indziej na świecie. W czasach walki o niepodległość ich uprawianie miało wielkie znaczenie, dla kształtowania jedności i tożsamości narodowej. Władze w Londynie walczyły z gaelickimi związkami sportowymi i w wielu przypadkach zakazywały organizowania meczów.

Gaelic football i hurling

Gaelic football i hurling przypominają piłkę nożną, różniąc się jednak od niej w kilku kluczowych szczegółach. W przypadku pierwszej dyscypliny piłkę prowadzi się nie tylko kopiąc, ale również podkopując ją sobie do rąk po koźle (tzw. soloing) i podając do partnera dłońmi, gole zdobywa się zarówno nogami jak i rękoma, bramka ma kształt litery H. Historia tego sportu sięga roku 1537, kiedy powstała pradawna gra caid, a współczesne przepisy ustalono w 1887 roku. W hurlingu używa się drewnianych kijów co sprawia, że dla laików jest on połączeniem piłki nożnej i hokeja na trawie. Pierwsze wzmianki o tej grze datują się na XIII wiek. Obiema dyscyplinami zarządza Gaelic Athletic Asociation (GAA), największa organizacja sportowa w kraju, która sprawuje pieczę nad zasadami ich uprawiania – m.in. zasadzie amatorstwa graczy. Mimo, że w pełni amatorskie, irlandzki futbol i hurling są zdecydowanie najliczniej oglądanymi dyscyplinami sportu w kraju, a najważniejszym wydarzeniem sportowym roku jest krajowy finał futbolowy (Inter-county All – Ireland Football Final), który gromadzi przed telewizorami praktycznie cały naród.

Croke Park

Stadion Croke Park w Dublinie, w północnej części miasta, jest 6 co do wielkości stadionem w Europie, mieści 82500 widzów i jest oficjalną areną sportów gaelickich, pozostającą we władzy GAA. Dopiero od bardzo niedawna rozgrywane są tu niegaelickie zawody. Stadion powstał w 1913 roku i otrzymał imię Thomasa Croke’a, jednego z założycieli GAA. Podczas Krwawej Niedzieli, w roku 1920 armia brytyjska zmasakrowała tutaj 13 widzów i jednego zawodnika podczas meczu irlandzkiego futbolu. 24 lutego 2007 doszło do symbolicznego pojednania kiedy przed pierwszym w historii meczem rugby między Irlandią a Anglią rozegranym na Croke Park odśpiewano hymn angielski przy oklaskach irlandzkiej widowni. Gospodarze wygrali 43-13, najwyżej w historii.

Rugby

W Dublinie przy Lansdowne Road mieści się najstarszy na świecie stadion do gry w rugby. To tam odbywają się wszystkie najważniejsze mecze drużyny narodowej, które zawsze gromadzą komplet publiczności.

Shelbourne Park Greyhound Stadium

Miejscem godnym polecenia jest znajdujący się przy South Lotts Road stadion, na którym w każdą środę, czwartek i sobotę odbywają się gonitwy hartów. Zawody zawsze gromadzą tłumy gapiów, a ze względu na możliwość obstawiania wyników, towarzyszą im wielkie emocje.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

1 komentarz dla: “Sport w Dublinie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. Jak założyć organizację sportową w Irlandii. Jakie kroki podjąć ?