Podróż samochodem

Uwaga

O wyborze tej formy transportu warto pomyśleć w przypadku podróży w kilka osób, wówczas samochód może okazać się najtańszym środkiem dotarcia do celu. Wybierając się z Polski do Dublina mamy do wyboru kilka dróg dojazdowych. Wybór wariantu trasy zależy w decydującej mierze od tego, w jakiej części Polski zamierzamy rozpoczynać podróż oraz gdzie skorzystać z promu, który zawiezie nas do Irlandii. Wybierając jednak tę formę dojazdu należy pamiętać, aby do podróży dobrze się przygotować gdyż do pokonania jest ponad 2000 km.

Najkrótsza i najszybsza trasa prowadzi przez przejście graniczne w Świecku, a dalej przez Niemcy, Holandię, Belgię do Francji gdzie należy skorzystać z przeprawy promowej w Calais, następnie przez Anglię w kierunku wybrzeża Morza Irlandzkiego do miasteczka Holyhead, w którym pozostaję już tylko skorzystać z bezpośredniego promu do Dublina.

Na terenie Irlandii polscy kierowcy mogą prowadzić samochody na podstawie polskiego prawa jazdy. Wszyscy pasażerowie mają obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa, dzieci, które nie ukończyły 12 lat muszą podróżować na tylnym siedzeniu. Rozmowy telefoniczne dozwolone są tylko za pośrednictwem sytemu głośno-mówiącego.

Uwaga: W Irlandii obowiązuje ruch lewostronny.

Obowiązujące w Irlandii ograniczenia prędkości:
Drogi ekspresowe i autostrady – 120km/h
Drogi krajowe – 100km/h
Drogi regionalne – 80km/h
Obszar zabudowany – 50km/h

Maksymalny poziom stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,8 promila.

Parkowanie

Dublin podzielony jest na 5 stref taryfowych. Maksymalny czas parkowania w każdej z nich wynosi 3 godziny. Zazwyczaj płatne są od 7-19 od poniedziałku do soboty; w niedziele od 14-18. Po godzinie 20 po uiszczeniu kwoty za 3 godziny można zostawić auto do następnego poranka. Podział na strefy od znajdującej się najbliżej centrum :

  • Żółta – 2,90€/h
  • Czerwona – 2,40€/h
  • Zielona – 1,60€/h
  • Pomarańczowa 1€/h
  • Niebieska 0,60€/h

Ceny przykładowe parkingu płatnego w centrum Setanta Place, Molesworth Street, Dublin 2
Q-PARK STEATNA:

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

  • stawka za godzinę od 8 do 19 – 3,70€
  • po 4 godzinach stawka godzinowa – 3,50€
  • 24h – 30€
  • od 19 do 8 rano – 2€ za godzinę

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.