Guiness, Dublin

Puby

Podobnie jak w całej Irlandii puby w Dublinie stanowią jedną z głównych atrakcji. Znakomita większość z nich to przybytki, które niewiele zmieniły się przez dziesięcio-, a często stulecia swojego istnienia. Prawdziwy Irlandzki pub charakteryzuje gwarna, przyjazna atmosfera rozmów i pokrzykiwań, jeśli grana jest muzyka, to tylko na żywo i z reguły przez stałych bywalców okupujących, wraz ze swoimi instrumentami, kilka stolików w rogu sali; o charakterze wystroju decyduje długi, drewniany bar, setki butelek na ścianie za nim, nieodłączne, wytarte dywany na podłogach i podobnie nienowe i poplamione sofy, krzesła i kanapy; do tego dochodzi zapach – mieszanina lejącego się litrami guinessa, irlandzkiej whiskey i parujących ciał gości. Przez stulecia puby odgrywały bardzo ważną rolę w życiu społecznym, kulturalnym, często politycznym Dublina i całej Irlandii. Dzień w Dublinie bez wizyty w pubie to dzień stracony.
W mieście jest ok. 700 pubów, chodząc po Dublinie, niezależnie od dzielnicy, jeśli zatrzymamy się i rozejrzymy dookoła, prawdopodobieństwo, że nasz wzrok napotka na jakiś pub jest niemal stuprocentowe. Podczas spacerów po Dublinie proponujemy zrobić sobie przerwę w jednym z autentycznych pubów, pełnych lokalnych gości, którzy przychodzą tu codziennie, od lat.

» poznaj nasz przewodnik po irlandzkich pubach

Parki

Irlandia słynie z zieleni i dublińskie parki unaoczniają swym gościom, że ta sława jest w pełni zasłużona. Dublin pełen jest większych i mniejszych zieleńców, każdy ma nieco inny charakter i atmosferę. Do najciekawszych należą:

Phoenix Park
Największy w Europie, obejmujący m.in. ogród zoologiczny. Ponad 700 ha przestrzeni, pełnej trawników, alejek, romantycznych zaułków. Idealny na wycieczki rowerowe.

St. Stevens Green
Dostojny ogród w samym sercu miasta, enklawa ciszy i spokoju w centrum.

Iveagh Gardens
Śliczny, mało uczęszczany, park zaprojektowany w 1863 roku przez Ninian Niven. Można tu znaleźć jaskinię, wodospad i niezliczone fontanny, a nade wszystko spokój, ciszę i zawsze soczystą zieleń.

Temple Bar

Temple Bar to tradycyjna dzielnica rozrywki, picia, pubów, klubów i dyskotek nad północnym brzegiem Liffey. Tutaj ląduje większość turystów odwiedzających Dublin, co sprawia, że wyjeżdżają z miasta nie smakując atmosfery, prawdziwego, tradycyjnego pubu, bowiem Temple Bar nastawiony jest raczej na zysk niż na autentyzm. Podczas spacerów po Dublinie proponujemy zrobić sobie przerwę w jednym z autentycznych pubów, pełnych lokalnych gości, którzy przychodzą tu codziennie, od lat – link do podstrony wyżej, o pubach.

Guiness Brewery

Najpopularniejszy porter na świecie powstaje w sercu Dublina od 1759 roku. Imponujące gmaszysko browaru wraz z budynkami pomniejszymi i całą infrastrukturą zajmują obszar 25 hektarów. To największy browar w Europie, produkujący niewiarygodną ilość 1,5 miliona litrów piwa dziennie. Całość sprzedawanego w świecie Guinessa, powstaje tutaj, na miejscu, Guiness nie udziela licencji na produkcję innym browarom. Zwiedzającym udostępniony jest Guiness Storehouse, gdzie podczas krótkiej wycieczki poznać można historię browaru i technologię produkcji. Tour kończy degustacja pinty guinessa, na szczycie browarnej wierzy.

» więcej na www.guinness.com.

GoQuest Indoor Challenge Zone

Idealne miejsce do rozrywki dla całej rodziny. 27 pomieszczeń, z których “uwięzieni” mają zadanie się wydostać. Czasami są to labirynty, innym razem trzeba rozwiązać ciężkie łamigłówki i szukać wskazówek. Wykazać się należy sprytem, sprawnością fizyczną i intelektualną. Różne poziomy zaawansowania dostosowane do wieku.Unit 23 North Park Business, Park North Road (At Exit 5 M50), Dublin 11

Zoo w Phoenix Parku

W 2011 roku uznane za największą atrakcję Irlandii. Ponad 28 hektarów, ponad 600 zwierząt z całego świata. Można tu zobaczyć słonie, żyrafy, goryle i wiele innych stworzeń ze wszystkich kontynentów. Jest to jeden z najstarszych ogrodów zoologicznych, ponieważ został otworzony w 1831 roku.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.