Praga, Czechy

Obok Rzymu, Paryża czy Londynu to właśnie Praga uchodzi za jedno z najpiękniejszych i najbogatszych w zabytki miast Starego Kontynentu. Jej atutem jest mieszanka stylów architektonicznych oraz doskonale zachowany średniowieczny układ śródmieścia. Poza tym od XIV wieku miasto należy do najważniejszych ośrodków naukowych i kulturalnych w Europie Środkowej.

Od początku swojego istnienia (IX wiek) Praga pełniła ważną rolę – była warownym grodem książąt z rodu Przemyślidów. W kolejnych latach znaczenie i funkcja miasta mogły tylko rosnąć, co zaowocowało mnóstwem interesujących zabytków i niesamowitych budowli. Dobrym tego przykładem jest chociażby Most Karola, dzieło sztuki architektonicznej znane na całym świecie. Ogromne wrażenie (szczególnie nocą, gdy jest podświetlony) wywiera również Zamek Praski, usytuowany na skalistym wzgórzu Wełtawy.

Jeśli więc ktokolwiek wybiera się w podróż do Pragi, to musi w niej spędzić nieco czasu. Pełno tu bowiem zabytkowych budowli i zakątków wartych odwiedzenia.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.