Zamek na Hradczanach

Zamek na Hradczanach

Księga Rekordów Guinessa podaje, ze jest to największy zamek na świecie. Stanowi on prawdziwy przegląd stylów architektonicznych.

Historia zamku sięga 870 r., kiedy to wybudowano tu kościół pw. Marii Panny. Z czasem na miejscu świątyni postawiono warownię. Do czasów współczesnych zachowały się tam dwa kościoły, cztery pałace, wiele pięknych ogrodów i dziewięć innych budynków. Całość robi imponujące wrażenie, zwłaszcza jeśli uświadomimy sobie, że w zamku na Hradczanach przechowywane są Czeskie Klejnoty Koronne.

Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha

Świątynia pełni rolę siedziby arcybiskupów praskich. Zlokalizowano ją na wzgórzu zamkowym Hradczany. Stanowi jeden z najważniejszych przykładów europejskiego, dojrzałego gotyku. W katedrze przechowywane są cenne rzeźby i obrazy XIV – XX – wieczne. Ponadto w świątyni przechowuje się insygnia koronacyjne królów czeskich, w tym sławną Koronę Św. Wacława.

Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha

Wieża Prochowa

Jest to wieża wybudowana w sąsiedztwie Katedry św. Wita. Pełniła rozmaite role, m.in. była pracownią alchemików, obecnie znajduje się w niej muzeum. Prezentowane są tam zbiory związane z ludwisarzem i rusznikarzem Tomasem Jarosem oraz z alchemikami.

Wieża była wielokrotnie przebudowywana.

Wieża Prochowa

Rynek staromiejski

Bez wątpienia jest to najbardziej reprezentacyjny plac miasta.

Rynek staromiejski w Pradze

Powstał w XI wieku jako targowisko miejskie oraz miejsce wielu ważnych dla Pragi wydarzeń. Rynek otaczają zabytkowe kamienice (głównie barokowe), ponadto znajduje się tu ratusz staromiejski i pomnik Jana Husa.

Most Karola

To bardzo znany most na Wełtawie, łączący dzielnicę Malá Strana i Staré Město. Zalicza się do najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych świata. W dodatku jest to najstarszy most kamienny takich parametrach, jak: 17 łęków i 15 filarów, 516 m długości i 9,5 m szerokości.

Most Karola - Praga

Most jest otwarty wyłącznie dla ruchu pieszego. Na jego wschodnim krańcu znajduje się staromiejska wieża mostowa z rzeźbą cesarza Karola IV, jego syna Wacława IV oraz św. Wita, św. Wojciecha i św. Zygmunta. Rzeźby pochodzą z lat 80. XIV wieku. Natomiast na zachodnim krańcu postawiono dwie wieże. Jedna z nich powstała już w XII wieku, zaś druga w XV.

Trzeba przyznać, że w ostatnim czasie most miał wiele szczęścia. Podczas ostatniej powodzi w Czechach groziło mu zawalenie, ale jakimś cudem – ocalał. Podobnie rzecz się miała w połowie XIX stulecia.

Kostel sv. Mikuláše

Na Rynku Staromiejskim znajduje się biały, pokryty stiukami barokowy kościół św. Mikołaja. Świątynia powstała w latach 1732 – 1735. Jej projektantem był Kilian Ignacy Dientzenhofer, który zbudował kościół powszechnie uznawany za jedną z najciekawszych praskich budowli barokowych.

Kościół św. Mikołaja

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

1 komentarz dla: “Zabytki Pragi”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.