Zamek rycerzy zakonu kawalerów mieczowych (Rigas pils)

Niewątpliwie jest to jeden z najciekawszych obiektów zabytkowych na mapie Rygi. Powstał on w XIV wieku, ale od tego czasu był wielokrotnie przebudowywany. Pierwotnie miał charakter gotycki.

Historia zamku zaczyna się w 1330 roku, kiedy to przystąpiono do jego budowy. Wybudowano go w miejscu poprzedniego zamku krzyżackiego. Niestety, przetrwał zaledwie 154 lata, bowiem w 1484 roku został zburzony przez mieszczan. Jego odbudowa miała zająć zaledwie 6 lat, ale w sumie ciągnęła się aż do 1515 roku. Jej konsekwencją było dodanie dwóch okrągłych i stosunkowo szerokich baszt.

Warto wiedzieć, że zamek pełnił też bardzo istotną rolę w czasach, gdy Łotwą zarządzali Polacy. To właśnie na tym zamku Gotard Kettler złożył hołd przedstawicielowi króla Polski. Do 1621 roku była to rezydencja namiestnika króla Polski oraz polskiego wojska.

Obecnie jest to rezydencja prezydenta Republiki Łotewskiej, a także siedziba kilku muzeów (m.in. Muzeum Literatury i Historii Sztuki).

Pomnik Wolności

Mieszkańcy Rygi potocznie nazywają Pomnik Wolności – Mildą. Jednak bez względu na nazewnictwo jest to symbol niepodległości Łotwy.

Pomnik powstawał w latach 1931-1935. Zastąpił pomnik Piotra Wielkiego na koniu. Instalację sfinansowano ze składek łotewskiego społeczeństwa. Jej architektem był Ernests Stalbergs, który skorzystał ze szkiców Karlisa Zalego.

Co ciekawe, w 1945 roku chciano wysadzić pomnik w powietrze, ale cudem został uratowany. Aby jednak nie drażnić komunistycznych władz, zaledwie 100 m dalej na drugim końcu bulwaru ustawiono posąg Władimira Lenina.

Protestancka katedra w Rydze

To największa świątynia w krajach nadbałtyckich. Wystarczy wspomnieć, że jej wieża ma 90 m wysokości. W dodatku niewątpliwą atrakcją są słynne organy, które powstały w latach 1883-1884. Posiadają aż 6768 piszczałek i 124 registry.

Katedra św. Jakuba

Jest to kościół rzymskokatolicki, o którym wspomina już dokument z 1225 roku. Został wybudowany w stylu gotyckim. Początkowo pełnił role kościoła katolickiego, po reformacji przemieniono go w świątynię protestancką. Kiedy Ryga trafiła w ręce Rzeczpospolitej Obojga Narodów kościół przeszedł we władanie jezuitów. Jednak już w 1621 roku powrócił do luteran. Niemal dwieście lat później został wykorzystany jako magazyn żywnościowy przez wojska napoleońskie. Dopiero w 1923 roku trafił ponownie w ręce katolików.

Wieża radiowo – telewizyjna

Jest to trzecia pod względem wielkości wieża w Europie. To najwyższy obiekt w Rydze (368,5 m). Nadaje od 1986 roku.

Kamienice Trzej Bracia

To kompleks trzech średniowiecznych domów mieszkalnych, które znajdują się obok siebie, na starym mieście w Rydze. Ich nazwa wzięła się od Trzech Sióstr, czyli kamienic znajdujących się w Tallinnie.

Jeśli chodzi o Trzech Braci, to najstarszy jest budynek po prawej stronie, który wybudowano pod koniec XV wieku. Powstał w stylu gotyckim. To najstarszy budynek mieszkalny w stolicy Łotwy. Z kolei środkowy Brat powstał w 1646 roku; najmłodszy wybudowano w XVII wieku jako kamienicę czynszową. W połowie XX stulecia Trzech Braci gruntownie odnowiono.

Obecnie mieści się tu Muzeum Architektury Łotwy.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.