Tramwaje, autobusy i metro

Lizbona posiada bardzo rozbudowaną i sprawnie działającą sieć miejskich autobusów i tramwajów. Na szczególną uwagę zasługują zabytkowe linie tramwajowe 28 jadącej na zamkowe wzgórze oraz 15 jadącej do Belem.

Metro w Lizbonie składa się z 4 linii pokrywających zarówno stare miasto jak i część przedmieścia.

 

Karta 7 Colinas / Viva Viagem – niższe koszty

Jest to specjalna karta wielokrotnego użycia obniżająca koszt i ułatwiająca korzystanie z komunikacji miejskiej w Lizbonie. Karta posiada chip, który umożliwia wielokrotne doładowywanie oraz łatwe posługiwanie się nią – wystarczy przytknąć kartę do specjalnych czytników na wejściu do środków komunikacji miejskiej lub metra. Kartę 7 Colinas można nabyć lub doładować na wszystkich stacjach metra oraz punktach sprzedaży biletów oznaczonych logo Carris. Koszt wyrobienia to 0,50€. Wraz z kartą otrzymujemy dokładną ”instrukcję obsługi” karty również w języku angielskim. Karta jest ważna rok.

Karta Lisboa Card

Karta upoważnia do bezpłatnego podróżowania wszelkimi środkami transportu publicznego. Ponadto zapewnia bezpłatny wstęp do 26 muzeów, większości atrakcji turystycznych i wielu innych zniżek specjalnie przygotowanych dla turystów.

Karta jest oferowana w 3 wariantach:

  • 1-dniowa- 18.50 EUR
  • 2-dniowa- 31.50 EUR
  • 3-dniowa- 39 EUR

Kartę można zakupić na lotnisku bądź na placach Praça do Comércio i Restauradores.

Bilety

Bilety na całą komunikację miejską można kupić na większych skrzyżowaniach – w widocznych żółtych budkach, które dodatkowo często są oznaczone znaczkiem firmowym przewoźnika “Carris” oraz w oddziałach poczty.

Jednodniowa przejazdówka na autobus, tramwaj i metro kosztuje 6.15 euro. Można wykupić tę samą kartę, bez metra, co kosztuje o 0,50 euro mniej (dotyczy obydwóch opcji). Jest to najtańsza i najwygodniejsza opcja podróżowania po mieście. Opcja dobowego biletu, który obsługuje także promy promy z Transtejo do Cacilhas to koszt 9.15 EUR. Bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy i pociągi CP linii Sintra, Cascais, Azambuja e Sado to koszt €10,15.

zapping – jest to opcja doładowania karty kwotą od €3 do €40, ważna na pociągi podmiejskie, windy, autobusy, metro, promy i tramwaje oraz połączenia Fertagus, a także MTS – Metro Sul do Tejo. Koszt pojedynczego przejazdu w takim przypadku to €1,30 metrem, autobusem, windą lub tramwajem. €1,80 na podróż do Sintry lub Cascais z Lizbony, promami od €1,20 do €2,40 w zależności od wybranej trasy, połączenia Fertagus od €1,40 do €4,35 w zależności od połączenia, Metro Sul do Tejo €0,85/podróż.

Pojedynczy bilet ważny na każdy środek lokomocji to koszt 1.45 EUR, co uwidacznia jak bardzo opłacalną  opcją jest kupno całodniowego biletu na karcie collinas.

Bilet ten kasuje się zaraz po wejściu do pojazdu, przykładając kartę do czytnika. Karnet ten ważny jest przez cały dzień i noc (aż do 5 rano!)

Uważaj na to by nie zagiąć biletu, gdyż wtedy czytnik chip go nie odczyta, przez co bilet zostanie uznany za nieważny – a kierowca będzie miał prawo wyprosić Cię z pojazdu.

 

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.