Przez cały rok stolica Portugalii gości różnego rodzaju festiwale i fiesty. Dotyczą one zarówno wysokiej kultury jak i jej folklorystycznych i regionalnych odmian. Oferta jest na tyle bogata, że na pewno każdy turysta znajdzie coś dla siebie.

Festas dos Santos Populares

Najbardziej niezwykłym i rozrywkowym miesiącem w Lizbonie jest czerwiec. Wtedy bowiem przypada “Festas dos Santos Populares” poświęcona trzem wielkim świętym:

  • Antoniemu (12-13.06),
  • Janowi (23-24.06),
  • Piotrowi (28-29.06).

Podczas tych trzech nocy miasto zmienia się nie do poznania: ulice dekorowane są papierowymi łańcuchami i tysiącami różnokolorowych lampionów, na każdym kroku słychać dźwięki fado, powstaje mnóstwo scen z ulicznymi koncertami i teatrami a roztańczony tłum pochłania tony sardynek i hektolitry wina. Szczególnie kolorowo i atrakcyjnie jest w starej części miasta, która dodatkowo pokrywa się setkami straganów oferującymi dosłownie wszystko.

W noc z 12 na 13 czerwca odbywa się również parada do Avenida da Liberdade, natomiast z 28 na 29 niezwykle widowiskowa procesja łodzi żaglowych wzdłuż Tagu.

Festiwal Fado

W lutym, co roku organizowany jest jeden z największych w Portugalii festiwali muzyki fado. Do stolicy kraju przyjeżdżają wtedy wszyscy wielcy wykonawcy tej muzyki a wraz z nimi tysiące fanów i wielbicieli fado z całego świata.

Estoril Festival i Sintra Music Festival

W lipcu i sierpniu odbywają się Estoril Festival i Sintra Music Festival – występy międzynarodowej sławy zespołów tanecznych.

Feira do Artesanato – jarmark rękodzieła

Dla miłośników rzemiosła organizowany jest na przełomie lipca i sierpnia Feira do Artesanato – jarmark rękodzieła.

Festiwal Wina

Na uwagę zasługuje również odbywający w listopadzie Festiwal Wina.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.