Autobusy i tramwaje

Lizbona posiada bardzo rozbudowaną i sprawnie działającą sieć miejskich autobusów i tramwajów obsługiwaną przez firmę Carris, która wchodzi w skład firmy Transporte de Lisboa.

Na szczególną uwagę zasługują stare, stylowe tramwaje jeżdżące po najstarszej i najbardziej atrakcyjnej turystycznie części miasta. Grzechem jest być w Lizbonie i nie skorzystać z linii 28 jadącej na zamkowe wzgórze oraz 15 jadącej do Belem. Autobusy i tramwaje kursują codziennie od około 05:00-06:00 do 01:00. Następnie na ulice wyjeżdżają autobusy nocne.

Bilety jednorazowe można kupić w kioskach Carris (m.in. na: Praça de Figueira, Elevador da Sta Justa, Sta Apolónia, Cais de Sodré) i biurach sprzedaży biletów oznaczonych logo Carris. Należy zawsze pamiętać o konieczności kasowania biletów.

Autobusy

Autobusy to drugi po metrze najwygodniejszy sposób poruszania się po mieście, który dodatkowo pozwala zwiedzić miasto zza szyby. W Lizbonie dostępnych mamy kilkadziesiąt linii autobusowych, dzięki czemu praktycznie w każde miejsce można swobodnie dojechać. Są one bardzo dobrym uzupełnieniem metra. Koszt pojedynczego biletu zakupionego u kierowcy to 1.85 Euro. Nie ma również problemu z komunikacją nocną – sieć nocnych połączeń jest rozbudowana, a warto zapamiętać, że autobusy nocne w przeważającej mierze rozpoczynają kursy z Cais do Sodre.

Autobus nr 91 jest to tzw. Aerobus. Pojazd ten kursuje między centrum miasta a lotniskiem. Jest to najszybszy sposób dotarcia na lotnisko.

Tramwaje

Tramwaje w Lizbonie pełnią raczej funkcję turystyczną, niż użytkową. Jedynie na kilku odcinkach są one na prawdę pomocne, no chyba, że zależy nam, aby przejechać 2-3 przystanki, a nie mamy ochoty na spacer. Warto przejechać się w celach turystycznych zabytkową linią 28, gdzie spotkamy jednowagonowe, zabytkowe żółte tramwaje. Tramwaje numer 15 wybierzmy, gdy chcemy udać się do Belem (podróż zajmuje ok 30 minut, jednak na tej trasie nie spotkamy zabytkowych tramwajów!). Cena biletu tramwajowego zakupionego u kierowcy to 2,90 euro.

Najważniejsze linie

  • 15 – tramwaj przemieszczający się przez całe centrum, wybrzeżem do Belem
  • 28 – staroświecki tramwaj kursujący między stromymi i wąskimi uliczkami od podnóża zamku do Bairro Alto
  • 91 – aerobus – autobus łączący lotnisko z centrum
  • 714 – łączy m.in. camping z Belem oraz Cais do Sodre.
  • 750 – pozwala bezpośrednio dojechać z lotnisko (przystanek na rondzie w odległości ok. 700m od terminalu) na pole kampingowe.

Metro

Metro w Lizbonie składa się z 4 linii (niebieskiej, żółtej, czerwonej i zielonej) pokrywających zarówno stare miasto jak i część przedmieścia. W wielu miejscach linie się ze sobą przecinają (correspodencia) co umożliwia częste przesiadki i sprawia, że metro jest najefektywniejszym środkiem komunikacji w Lizbonie. Metro otwarte jest codziennie od 06:30 rano do 01:00 w nocy. Od kilku lat metro łączy centrum miasta z lotniskiem.

Obecnie sieć czterech linii ma długość 45,5 km i składa się z 56 stacji. Linie są oznaczone kolorami i znakami graficznymi, mają również swoje nazwy, a także nazwy powszechnie przyjęte  pochodzące od kolorów. I tak wyróżniamy linie: niebieską (linia mew), zieloną (linia karaweli), czerwoną (linia Oriente) oraz żółta (linia słonecznika).

Pociągi podmiejskie

Pociągi podmiejskie stanowią bardzo szybki i wygodny sposób dotarcia do mniejszych miejscowości usytuowanych na obrzeżach Lizbony oraz wzdłuż wybrzeża. I tak na przykład: W stronę Cascais i Carcavelos odjeżdża pociąg z Cais do Sodre, a do Sintry pociąg odjeżdża z dworca Rossio (bardzo okazały budynek dworca, jeden z ważniejszych zabytków Lizbony), zaś z dworca Santa Apolonia złapiemy większość pociągów poza miasto (m.in. do Porto). Ceny biletów zależą od dystansu. W niektórych sytuacjach korzystniej jest skorzystać z pociągu miejskiego, niż innego środka transportu, jeśli zależy nam na czasie lub wygodzie – np. między dworcem Santa Apolónia, a dworcem Oriente podróż metrem lub autobusami zajmie nam ok 30-40 minut, a pociągiem tylko 8 minut.

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

Sposoby nabycia biletu są takie same jak w większości środków komunikacji. Można nabyć karte 7 Colinad i nabić ją na odpowiednią kwotę(zapping), lub kupić bilet pojedynczy bądź okresowy. Koszt biletu dobowego to 6 EUR.

Windy

Popularnym środkiem komunikacji miejskiej, szczególnie wśród turystów są tak zwane windy (elevador) W przypadku wind, skorzystanie z karty zmniejszy cenę za bilet prawie 3-krotnie o czym nie wie za wielu turystów. Normalna cena u maszynisty wynosi 3.70 EUR, gdy skorzystamy z karty Viva Viagem zapłacimy 1.30 EUR.

  • Elevador de Santa Justa – jest jedyną pionową windą w Lizbonie, działa codziennie (od 1902 roku), w sezonie letnim (marzec – październik) od 7:00 do 23:00, natomiast w sezonie zimowym (listopad – luty) od 7:00 do 21:00, bilet na przejazd u kierowcy (w obie strony) kosztuje 5,15€ (w cenę wliczony punkt widokowy). Punkt widokowy czynny w godzinach 9:00 – 23:00 (w sezonie zimowym do 21:00).
  • Elevador da Glória – kolejka linowa działająca już od 1885 roku, Czynna codziennie, w godzinach: poniedziałek – czwartek 7:15 – 23:55, piątek 7:15 – 00:25, sobota 8:45 – 00:25, niedziela i święta 9:15 – 11:55; Koszt biletu u motorniczego wynosi 3,70€.
  • Elevador da Bica – kolejka działa od 1892 roku, obecnie korzystać z niej można od poniedziałku do soboty od 7:00 do 21:00 oraz w niedzielę i święta od 9:00 do 21:00. Koszt biletu kupowanego u kierowcy wynosi 3,70€.
  • Elevador do Lavra – kolejka działająca od 1884 roku, dzisiaj funkcjonuje codziennie, od poniedziałku do soboty można z niej korzystać w godzinach: 7:50 – 19:55, a w niedzielę i święta od 9:00 do 19:55. Bilet na przejazd u kierowcy kosztuje (tyle samo co w przypadku windy Gloria i Bica) 3,70€.

 

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

1 komentarz dla: “Tramwaj, autobus, metro w Lizbonie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. Byłem w Lizbonie i było fantastycznie, panjue tam wspaniała atmosfera jest mnóstwo wspaniałych zabytków, cudowne widoki. Rzeka Tag i Ocean sprawiają, że to bardzo magiczne miejsce. Ciekawym miejscem w Lizbonie jest oceanarium.