Touradas – portugalska wersja corridy bez zabijania byków na arenie.

Jest to portugalska wersja corridy różniąca się tym, że byki nie są zabijane na oczach widzów. Zabicia (a raczej uboju byka) dokonuje się poza areną po zakończeniu walk. Walka ubranego w zdobiony XVIII-wieczny strój jeźdźca z bykiem trwa około dwóch godzin. Jeździec prowokuje i stopniowo pozbawia byka sił, by na koniec wbić w jego kark lance z hakami. Touradas odbywają się od marca do października, a centralnym miejsce walk byków w Lizbonie jest :

Campo Pequeno / Praca de Touros
Torreao Sul – Porta C1
tel. +351 21 293 24 42

Miejsce warte obejrzenia nie tylko ze względu na walki byków, ale także z uwagi na monumentalność i piękno tej noemauretańskiej budowli. Walki odbywają się w czwartkowe wieczory od maja do września, bilety do nabycia przy wejściu, ceny od 15€ do 75€.

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

Piłka nożna

Piłka nożna jest zdecydowanie najpopularniejszą dyscypliną sportu w Portugalii, niektórzy nawet przyrównują ten sport do narodowej religii. Czołowe kluby ligi portugalskiej – Sporting, Benfica i FC Porto, należą do najsilniejszych w Europie, a dwa pierwsze z nich pochodzą właśnie z Lizbony.

Sporting Lizbona

Sporting Clube de Portugal został założony w Lizbonie w 1902 roku przez José Holtremana Roquetta jako SC de Belas, dwa lata później został przemianowany na Campo Grande Sporting Club, natomiast swoją obecną nazwę przyjął w 1906 roku. W Portugalii nazywany jest jako Sporting natomiast na całym świecie funkcjonuje nazwa Sporting Lizbona (Lisbon) i to mimo, że w rzeczywistej nazwie jest Portugal!

Sporting to jednen z najbardziej utytułowanych portugalskich klubów:

  • 18-krotny Mistrz Portugalii
  • 13-krotny zdobywca Pucharu Portugalii
  • zdobywca Pucharu Zdobywców Pucharów w 1964.

Stadion klubowy, to powstały z myślą o Mistrzostwach Europy 2004, bardzo nowoczesny i mogący pomieścić ok. 55 tys. widzów Estádio José Alvalade XXI. Barwy klubowe to zielony i biały stąd przydomek Verde-e-Brancos (zielono-biali).

Benfica Lisbona

Sport Lisboa e Benfica – powstał w Lizbonie w 1908 roku w wyniku połączenia założonych cztery lata wcześniej klubów: Sport Lisboa i Grupo Sport Benfica. Największe sukcesy zespół odnosił w latach 60-tych XX wieku, kiedy to pięciokrotnie występował w finałach Pucharu Europy, dwa razy zwyciężając.
Gwiazdą tamtego okresu i najbardziej znanym piłkarzem w dotychczasowej historii klubu był Eusebio. Becnfica to obok Sportingu Lizbona i FC Porto najbardziej utytułowany portugalski klub:

  • 35-krotny Mistrz Portugalii
  • 24-krotny zdobywca Pucharu Portugalii
  • 4-krotny zdobywca Superpucharu Portugalii
  • 2-krotny zdobywca Pucharu Europy

Swoje mecze Benfica rozgrywa na jednym z najnowocześniejszych na świecie stadionów – Estádio da Luz (Stadion Światła). Został on odremontowanym przed Mistrzostwami Europy w 2004, rozgrywano tu miedzy innymi finał tej imprezy, swoje mecze rozgrywa tu również reprezentacja Portugalii.

Barwy klubowe to czerwony i biały stąd jeden z przydomków Diabos Vermelhos (Czerwone Diabły).

Sporty wodne – surfing

Delikatny biały piasek, szerokie i piękne plaże oraz przyjazny klimat sprawiają, że okolice Lizbony są idealnym miejscem do uprawiania surfingu, windsurfingu, żeglarstwa czy nurkowania.

Na większości plaż znajdują się wypożyczalnie sprzętu, w których każdy wielbiciel wodnych sportów znajdzie coś dla siebie. Dla surferów szczególnie polecamy wymagającą plażę Guincho (ok 30 km na zachód od Lizbony, nieopodal Cascais) a dla mniej zaprawionych plażę Caparica, kilkanaście km na południowy-zachód od miasta. Ponieważ temperatura wody w miesiącach ciepłych waha się w przedziale 16-22°C przypominamy o zabraniu ubiorów piankowych, gdyż korzystanie z nich może okazać się konieczne. Zobacz dane dotyczące pogody w Lizbonie.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.