Campo Pequeno, Lizbona

Parque das naçoes – Park Narodowy

Avenida D. Joao IIwww.parquedasnacoes.pt
Utworzony na terenach wystawienniczych Expo98 Parque das naçoes to całkowicie nowa cześć Lizbony z niezwykłymi budynkami i infrastrukturą na miarę XXI wieku. Przez cały rok odbywają się tam różnego rodzaju imprezy i wydarzenia kulturalne i naukowe. Do największych atrakcji parku należą: największe w Europie oceanarium, 140 metrowa wieża widokowa Vasco da Gama, biegnąca wzdłuż Tagu kolejka linowa z wagonikami, Pawilon Wiedzy czy niezwykły architektonicznie Pawilon Portugalski oraz dziesiątki innych rzeczy związanych z kulturą, nauką i wiedzą. Park otwarty jest codziennie przez cały rok, wstęp ok. 8,5€, cześć atrakcji wymaga dodatkowej opłaty.

Centro Cultural de Belém – Centrum Kultury w Belem

Praça do Impériowww.ccb.pt

Ten zbudowany w 1992 roku nad brzegiem Tagu nowoczesny pałac przez cały rok oferuje najróżniejsze imprezy kulturalne: koncerty, wystawy, benefisy, przedstawienia teatralne i baletowe. Jest to rzeczywiste i niekwestionowane centrum kultury w Lizbonie. Bieżący repertuar i ceny można znaleźć na stronie www.

Campo Pequeno / Praca de Touros

Torreao Sul – Porta C1www.campopequeno.com

Touradas – portugalska wersja corridy bez zabijania byków na arenie.

Największa i najokazalsza arena walk byków (Touradas) w Lizbonie, otwarta po kilkuletniej renowacji w 2006 roku. Miejsce warte obejrzenia nie tylko ze względu na walki byków, ale także z uwagi na monumentalność i piękno tej noemauretańskiej budowli. Walki odbywają się w czwartkowe wieczory od maja do września, bilety do nabycia przy wejściu, ceny od 15€ do 75€.

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

Bairro Alto – Górne Miasto

Jest to dzielnica wznosząca się od zachodu ponad centrum Lizbony, w której koncentruje się nocne życie miasta. Mieszczą się tam kluby fado, bary i liczne restauracje a także Instituto do Vinho do Porto (instytut Porto – mocnego, deserowego wina portugalskiego).

Baixa – Dolne Miasto

Ta mieszcząca większość lizbońskich banków, biur i firm dzielnica uważana jest za arcydzieło oświeceniowej urbanistyki. Wybudowana w klasycystycznym stylu była pierwszą tego typu w Europie. Pokryta prostopadle wyznaczonymi ulicami, zaułkami, stromymi schodami i licznymi, zdobionymi mozaiką placykami jest obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Lizbony.

Elevador de Santa Justa

Rua do Ouro / Rua de Santa Justa
Niezwykła, stalowa winda przypominająca neogotycką wieżę, zbudowana na początku XX wieku przez ucznia Eiffela, portugalskiego inżyniera Raula Mesniera du Ponsard. Winda wwozi w pobliże Praca do Carmo. Z tarasu widokowego można podziwiać szachownicę ulic dzielnicy Baixa.

Parque Eduardo VII Estufa Fria – Park Edwarda VII

Zlokalizowany nieopodal ścisłego centrum park nazwany został na cześć wizyty Edwarda VII w Lizbonie w 1903 roku. Cały park jest bardzo dobrze utrzymany, na jego terenie znajduje się palmiarnia i urokliwy staw. Warto się tam udać na odpoczynek po wielogodzinnych trudach zwiedzanie miasta.

Otwarty codziennie od 10:00 do 16:30, wstęp 1€.

Ponte Vasco da Gama – Most Vasco da Gama

Most na rzece Tag otwarty dla ruchu samochodowego 29 marca 1998, w czasie odbywających się międzynarodowych targów Expo ’98. Jest to najdłuższy most w Europie, spinający brzegi Tagu w okolicach Lizbony (w miejscowości Sacavém) z miejscowością Montijo po drugiej stronie rzeki. Jego długość wynosi 16 km. Most składa się z sześciu pasów ruchu, za przejazd pobierana jest opłata.

Sintra

Ta oddalona od Lizbony o około 35 km miejscowość uważana jest za jedną z najbardziej urokliwych w całej Portugalii. Można ją określić jako położone wśród licznych wzgórz miasteczko zamków i pałaców. Do największych atrakcji należą: wzniesiony przez Maurów w IX-X wieku zamek – forteca Castelo dos Mouros, bajecznie usytuowany pałac Pena Palace, będący letnia rezydencją portugalskich królów pałac Palácio Nacional de Sintra oraz przepiękny park Serra de Sintra. W 1995 roku Sintra została wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Metro

Można śmiało powiedzieć, że większość wnętrz lizbońskiego metra jest niczym galeria sztuki. Poszczególne stacje ozdobione są dziełami współczesnych artystów inspirowanych okolicą. Szczególnie wrażenie robi najmłodsza z całego metra – czerwona linia.

Museu da Electricidade – Muzeum Elektryczności

Stara elektrownia z początku 20 wieku przekształcona w muzeum. Jest to jedno z najciekawszym muzeów w stolicy Portugalii. Budynek sam w sobie jest przykładem architektury przemysłowej z tamtego okresu i robi duże wrażenie. Można obejżeć staret turbiny, piece, instalacje, przewody, wszystko to co było używane w początkach przemysłu elektroenergetycznego. Ciekwa wystawa poświęcona Michaelowi Farada’yowi –  jednego z pionierów w badaniu elektromagnetyzmu i elektrochemii.

Pomniki

Padrao dos Descobrimentos – Pomnik Odkryć Geograficznych
Avenida. Brasíliawww.padraodescobrimentos.egeac.pt

Wapienny, monumentalny pomnik ufundowany został dla uczczenia 500 rocznicy śmierci księcia Henryk Żeglarza. Wybudowano go w 1960 roku nadając mu kształt historycznego żaglowca. Na jego dziobie stoi Henryk Żeglarz z modelem karaweli w jednej ręce i mapą świata w drugiej. Na pierwszym planie widać również Vasco da Gama i Luisa de Camoesa a dalej innych portugalskich bohaterów.

Godziny otwarcia.
Od wtorku do niedzieli:
– od maja do września 10:00 -18:30
– od października do kwietnia 10:00- 17:30

Zwiedzanie i wejście na górę pomnika: 2,5€

Dojazd:
Autobusy numer: 27, 28, 29, 43, 49, 51,112. Tramwaj numer: 15

Santuário Nacional de Cristo Rei
Avenida Cristo Rei
Monument przedstawiający Chrystusa Zbawiciela, wybudowany w 1959 roku. Pomnik znajduje się na południowym brzegu Tagu, ok. 10 km od centrum Lizbony.

Godziny otwarcia:
Codziennie od 09.30-16:00

Zwiedzanie: 4€

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.