Fado

Fado – gatunek muzyczny, który powstał na początku XIX wieku w portowych dzielnicach miast Portugalii, głównie w lizbońskich kwartałach Alfama i Mouraria. Jest to melancholijna pieśń, wykonywana przez jednego wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar.

Wyróżnia się dwa rodzaje klasycznego fado: fado z Lizbony (śpiewane zarówno przez mężczyzn jak i kobiety) oraz śpiewane wyłącznie przez mężczyzn fado z Coimbry. Różnice dotyczą również treści, w Lizbonie śpiewa się o sprawach codziennych (trudach życia, zdradzie, smutnym losie), w Coimbrze natomiast teksty są bardziej wyszukane i poetyckie.

Pierwszą wielką śpiewaczką fado była żyjąca w XIX wieku Maria Severa. Jednak największą dotychczas gwiazdą fado, jednogłośnie i bezdyskusyjnie uznawaną za międzynarodowy symbol i niedościgły wzorzec artysty tego gatunku była zmarła w 1999 roku Amália Rodrigues.

Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku fado przeżywa swój renesans, głównie za sprawą pojawienia się na scenie nowego pokolenia artystów śpiewających zarówno klasyczne jak i uwspółcześnione fado.

Będąc w Lizbonie wręcz obowiązkowe jest wybranie się do któregoś z miejsc w którym, śpiewane jest fado, oto kilka z nich:

A Severa
Rua das Gáveas, 51, Bairro Alto,
tel. +351 21 342 83 14
Dom Marii Severy, jednej z najsławniejszy śpiewaczek fado. W sezonie codziennie odbywają się tu koncerty fado, podczas których serwowane jest tradycyjne portugalskie jedzenie.

O Faia
Rua Barroca, 56, Bairro Alto,
tel. +351 21 342 67 42
Uznawany za jedno z najlepszych miejsc w Lizbonie, gdzie można posłuchać tradycyjnego fado, występowali tu między innymi Lenita Gentil, Maria do Rosário and António Rocha.

Parreirinha de Alfama
Beco do Espírito Santo 1, Alfama,
tel. +351 21 886 82 09
Lokal prowadzony przez legendę fado – Argentinę Santos, regularnie występują tutaj współczesne gwiazdy tego gatunku muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.