Informacje ogólne

Komunikacja miejska w St. Petersburgu jest bardzo dobrze zorganizowana, co jest wymagane przy mieście tej wielkości. Zajmuje ono 1439 km kw. powierzchni, w związku z czym bez sprawnie działającego transportu publicznego doszłoby do ogromnego chaosu. Z drugiej jednak strony tabor miejski jest mocno wysłużony i wyeksploatowany. Trudno spotkać nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy.

W mieście funkcjonuje zarówno komunikacja autobusowa, trolejbusowa czy tramwajowa, jak i metro. Dodatkowo kursuje mnóstwo prywatnych mikrobusów oznaczonych literą „K” i numerem linii na szybie.

Bilet za przejazd środkami komunikacji miejskiej kosztuje 6 rubli. Można go kupić w kioskach lub u konduktora. Za przejazdy liniami prywatnymi płaci się od razu u kierowcy od 5 do 18 rubli. Za przejazd bez ważnego biletu płaci się 100 rubli.

Korzystając z komunikacji miejskiej w Petersburgu trzeba też wziąć pod uwagę, że rozkład jazdy w godzinach szczytu właściwie nie obowiązuje. Miasto jest potwornie zakorkowane, dlatego trzeba się uzbroić w sporą dawkę cierpliwości.

Co jeszcze warto wiedzieć? Na pewno należy dostosować się do zasad panujących we wszystkich środkach transportu. Chodzi przede wszystkim o udostępnianie wolnych miejsc starszym pasażerom. W przeciwnym wypadku staniemy się obiektem niewybrednych uwag ze strony innych współpasażerów.

Tramwaje

Po Petersburgu kursuje 39 linii tramwajowych.Tabor jest stale unowocześniany.Jeszcze niedawno istniało 48 lini tramwajowych i była to najdłuższa sieć tramwajowa na świecie, lecz władze miasta zlikwidowały kilka lini.

Autobusy i trolejbusy

Po mieście jeździ blisko 200 zwykłych linii autobusowych. Dochodzi do tego wiele autobusów ekspresowych oznaczonych literą „T” (tzw. teszki). Najpopularniejsze linie to 3, 7, 22, 41, 42 oraz 47.  Bilety można kupić u konduktora lub  w kioskach przy stacjach metra.

Funkcjonują 44 linie trolejbusowe oznaczone numerami z przedziału 1-50. Pojazdy te są stosunkowo nowe i kursują dość często. Stacjonują w 6 zajezdniach.

Koszt 10 przejazdów, za pomocą biletu upoważniającego do podróżowania
autobusami, trolejbusami i tramwajami to 310 rub.

Metro

Jest to najgłębiej położone metro na świecie (najniżej położona stacja jest umieszczona na głębokości 86 metrów). Obowiązuje tu zasada, że osoby chcące wsiąść do wagoników ustawiają się po bokach drzwi w kolejce, natomiast środek pozostaje wolny dla pasażerów wysiadających. Rosjanie starają się przestrzegać tego nakazu, bowiem inaczej pojawia się chaos niebezpieczny w tłumie.

Petersburskie metro to najszybszy środek komunikacji w tym mieście. Posiada 4 linii, 58 stacji i 6 węzłów przesiadkowych. Funkcjonuje od 5.45 do 0.25. W godzinach szczytu pociągi metra kursują co 1-2 minuty, zaś w pozostałych godzinach co 5 minut.

Zamiast biletów w metrze stosuje się żetony lub karty magnetyczne, które
można doładowywać w automatach. Cena jednego przejazdu to koszt 45 rub,
przy posiadaniu bagażu dodatkowe 45 rub.

Do jazdy metrem uprawniają zwykłe bilety lub karty magnetyczne BSC i  BEBK, które można zakupić w biurach metra jak i w kasach nie są wymagane do tego żadne dokumenty. Istnieje wiele rodzajów tych kart więc każdy znajdzie coś dla siebie, aczkolwiek na niektóre wymagane są zdjęcia i dowody tożsamości.

Karty upoważniające do 10 – 40 przejazdów (w terminie od 7-30 dni) kosztują odpowiednio  od 355 do 1300 rub. Przed wykupieniem karty radzimy jednak zastanowić się, przeanalizować proponowany asortyment i dopiero wybrać wariant optymalny i najbardziej ekonomiczny. Nie można kupić jednej karty dla dwóch osób, gdyż można z niej korzystać najczęściej co 10 min. Oznakowanie stacji jest czytelne i funkcjonalne. Orientację ułatwiają duże schematy linii metra na przystankach i w każdym wagonie.

Plan metra.

Marszrutki

Bardzo popularny środek komunikacji w Rosji. Te minibusy jeżdżą szybciej od tradycyjnych autobusów; są też on nich nieco droższe. Nie mają ściśle określonych przystanków, w związku z czym zatrzymują się, gdy kierowca zobaczy osobę machającą ręką. Cena 30 – 35 ruble po miescie.

Taxi

Jeden z mniej popularnych sposobów poruszania się po mieście, wszak został wyparty przez marszrutki. Wsiadając do taksówki jeszcze przed zamknięciem drzwi należy umówić się co do ceny przejazdu, ponieważ taksówkarze windują ceny w przypadku obcokrajowców. W Petersburgu działa wiele firm oferujących przewóz osób. Ceny są bardzo zróżnicowane. Np. przejazd taksówką z lotniska Pulkowo-2 do cenrtum kosztować może od 800 do 1200 rubli .  Wsiadając do taksówki jeszcze przed zamknięciem drzwi należy umówić się co do ceny przejazdu, ponieważ taksówkarze windują ceny w przypadku obcokrajowców.Żeby uniknąć takich  niespodzianek bardzo polecamy zamawiać taksówkę przez telefon. Koszt rozpoczęcia podróży to 160 rubli i 20 rubli za każdy przejechany kilometr.

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

Oficjalne strony Petersburskiej komunikacji miejskiej:

https://transport.orgp.spb.ru/Portal/transport/main?
https://www.metro.spb.ru/en/pricetickets.html
https://www.metro.spb.ru/en/cnblt5.html

 

1 komentarz dla: “Komunikacja miejska w Sankt Petersburgu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. bilety autobusowe i tramwajowe kosztuja wszystkie, nizaleznie od wieku 25 rubli, a metro jednorazowy przejazd ok. 28 rubli, a miesieczny przejazd metrem ok. 450 rubli. pozdrawiam

    ps. informacje z czerwca 2013