Dla wielu osób Sankt Petersburg jest sportową mekką, szczególnie jeśli chodzi o futbol. To właśnie tu mieści się siedziba Zenit Sankt Petersburg oraz Lokomotiv Sankt Petersburg. Dodatkowo gra tu kilka innych drużyn piłkarskich.

Zenit Sankt Petersburg to najbardziej utytułowany, miejski klub piłkarski. W sezonie 2010/2011 występuje w rosyjskiej Priemjer Lidze, zaś w latach 2007-2008 zdobył Puchar UEFA. Ponadto w 2008 roku wywalczył Superpuchar Europy.

Z kolei Lokomotiv Sankt Petersburg to o wiele mniej utytułowana, ale równie stara drużyna. O ile pierwsza z nich powstała w latach 20 – tych ubiegłego wieku, o tyle Lokomotyw został założony w 1936. Za jego największy sukces należy uznać zajęcie piątego miejsca w Rosyjskiej Piątej Lidze w 1997 roku oraz dojście trzy lata później do 1/16 Pucharu Rosji.

Oprócz futbolu w Sankt Petersburgu króluje też hokej. W 1999 roku oddano do użytku tzw. Pałac Lodowy, czyli halę widowiskowo – sportową, która może pomieścić 12.300 widzów. Z reguły odbywają się tu mecze hokeja. Uczestniczy w nich lokalna drużyna SKA Sankt Petersburg, która gra w lidze KHL. Jeśli zaś chodzi o Pałac Lodowy, to bardzo często jest on areną ważnych rozgrywek hokejowych. Przykładowo w 2000 roku odbywały się tu mecze Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie, a w 2011 roku rozegrano mecz gwiazd ligi KHL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.