Ermitaż

Zespół muzeów, na które składają się Pałac Zimowy, Mały, Stary i Nowy Ermitaż oraz Teatr Ermitażu. Łącznie wystawionych jest tu do zwiedzania zaledwie 5% z ponad trzymilionowego zbioru. O wielkości obiektów świadczy fakt, iż sam Pałac Zimowy ma 1057 sal i 117 klatek schodowych.

Muzeum Historii Sankt Petersburga

Wejście na jego teren (znajduje się w Twierdzy Pietropawłowskiej) jest bezpłatne. Bilet uprawnia do zwiedzania starych fortyfikacji, soboru św. Piotra i Pawła, dzwonnicy, więzienia w Bastionie Trubeckiego etc.

Pałac Mienszykowa (Filia Ermitażu)

To niewątpliwie jedno z najciekawszych muzeów historii i życia codziennego. Znajduje się w pierwszym murowanym budynku Petersburga, który dawniej był własnością generała-gubernatora Aleksandra Mienszykowa. Szczególnie cenne są tu autentyczne wnętrza z XVIII w. oraz stała wystawa obrazująca kulturę rosyjską za czasów Piotra I.

Pałac Jusupowów

Jedyna willa pałacowa w Sankt Petersburgu, w której w niezmienionym stanie zachowały się wnętrza mieszkalne. Zostały one zaprojektowane i wykonane przez najwybitniejszych specjalistów od XVIII do początku XX wieku. Oprócz tego można zobaczyć ekspozycję poświęconą historii zabójstwa Grigorija Rasputina.

Pałac Jełagina

Jeden z budynków wchodzących w skład zespołu pałacowo-parkowego powstałych za panowania carów rosyjskich na Wyspie Kriestowskiej. Warto zobaczyć nie tylko pałacowe pomieszczenia, ale i park zaaranżowany przez Carlo Rossi. W sąsiadującej z pałacem Oranżerii ma powstać Muzeum Szkła.

Rosyjskie Muzeum Etnograficzne

To jeden z bardziej interesujących obiektów muzealnych w mieście. Z szacunków wynika, że w ciągu 100 lat zgromadzono tu ponad pól miliona eksponatów. Jest to m.in. broń, odzież, biżuteria itp. Poza tym warto zobaczyć ekspozycję stałą dokumentującą kulturę i życie codzienne narodów Rosji.

Muzeum Historyczne Figur Woskowych

W jego zbiorach znajduje się 100 figur woskowych przedstawiających postacie z bajek i historii związanej z Rosją.

1 komentarz dla: “Muzea i galerie w Sankt Petersburgu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.