St. Petersburg, dworzec Witebsky

Wjazd i pobyt

Do Rosji można wjechać na podstawie wizy, nawet jeśli jest to tylko przejazd tranzytowy. Jeśli podróż odbywa się samochodem lub pociągiem przez terytorium Białorusi, to trzeba też mieć wizę białoruską. Obowiązkowo trzeba też wypełnić na granicy kartę migracyjną, która pozwala na zameldowanie w miejscu pobytu. Kartę należy zachować do momentu wyjazdy, ponieważ służby graniczne żądają jej przy wyjeździe.

Trzeba pamiętać, że paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy po terminie wygaśnięcia wizy.

Zdrowie

Pomiędzy Rosją a Polską obowiązuje umowa dotycząca wzajemnych bezpłatnych świadczeń medycznych w przypadku nagłych wypadków lub zachorowań. Jednak w przypadku dłuższych zachorowań lub wypadków wymagających dłuższego leczenia konieczne jest samodzielne opłacenie leków. Niestety są one bardzo drogie, dlatego lepiej przed podróżą do Rosji wykupić oddzielne ubezpieczenie zdrowotne.

Udając się do Rosji warto zaszczepić się przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, polio, tężcowi i błonicy. Na terenie federacji występuje duże ryzyko zarażenia się AIDS, gruźlicą i chorobami układu pokarmowego. Odnotowano tu również ogniska ptasiej grypy.

Cło

Kontrola graniczna i celna między rzeczpospolitą Polską a Rosją odbywa się na granicy polsko – białoruskiej. Wyjątek stanowią samochody ciężarowe, które podlegają kontroli na granicy białorusko – rosyjskiej.

Wjeżdżając do Rosji na okres do 2 miesięcy trzeba pamiętać, że odprawy celnej dokonuje się w granicznym urzędzie celnym. Wtedy to od osób udających się do Rosji przez Białoruś samochodem osobowym, który nie jest ich własnością, pobiera się w białoruskim urzędzie celnym kwotę gwarancyjną w wysokości 500-1000 USD. Przy wyjeździe jest ona zwracana w tym samym urzędzie w godzinach jego pracy.

Trzeba pamiętać o deklarowaniu przewożonych pieniędzy i wartościowych przedmiotów. Dotyczy to m.in. telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych, kamery, tabletów, laptopów etc. Jeśli zaś chodzi o pieniądze, to do 3 tys. USD można wywieźć bez deklarowania. Kwoty 3-10 tys. USD należy umieścić w deklaracji. Powyżej 10 tys. USD należy mieć zgodę banku na wywóz.

Dodatkowym ograniczeniom podlega bagaż. Jego waga nie powinna przekraczać 35 kg, a wartość ogólna 65 tys. rubli. Po przekroczeniu tych wartości za każdy dodatkowy kilogram trzeba zapłacić 4 euro.

A co można przewieźć większych problemów? Otóż bez opłat celnych można wywozić: wyroby alkoholowe – 2 l, papierosy – 200 szt., cygara – 50 szt., kawior – 250 g. Wywóz ryb jesiotrowatych oraz ich przetworów jest zabroniony. Z kolei wywóz dzieł sztuki możliwy jest jedynie za okazaniem zezwolenia Ministerstwa Kultury Rosji.

Dla kierowców

Kierowcy wjeżdżający na terytorium Federacji Rosyjskiej mogą się po niej poruszać na podstawie polskiego lub międzynarodowego prawa jazdy. W przypadku polskiego dokumentu można się czasem spotkać z żądaniem policjantów dotyczącym tłumaczenia prawa jazdy na język rosyjski. Jest to bezpodstawne żądanie, nie mające uzasadnienia w przepisach, w związku z czym należy je zgłosić polskiemu konsulowi.

Kierowcy muszą też zwrócić uwagę na to, gdzie tankują samochód. Należy się wystrzegać przypadkowych stacji, na której oferowane jest paliwo w promocyjnej cenie. Zwykle jest ono bardzo złej jakości. Nie chcąc uszkodzić auta, lepiej tankować na markowych stacjach.

Rosyjskie drogi są w fatalnym stanie. W dodatku ani piesi, ani inni kierowcy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Mało kto pamięta o specyficznych uwarunkowaniach Obwodu Kaliningradzkiego, gdzie obowiązuje prędkość 40 km/h w terenie zabudowanym i 70 km/h w terenie niezabudowanym.

Telefony kierunkowe

 • Telefon kierunkowy do Rosji – +7
 • Telefon kierunkowy do Sankt Petersburga –

Waluta

Obowiązuje rubel (RUR), warty 100 kopiejek.

Orientacyjne ceny wybranych produktów

 • 1 l mleka – 3,59 zł
 • chleb – 2,93 zł
 • 1 kg ryżu – 3,68 zł
 • jajka 12 sztuk – 4,87 zł
 • 1 kg sera – 26,23 zł
 • 1 kg piersi z kurczaka 16,60 zł
 • 1 kg ziemniaków – 2,85 zł
 • 1,5 l wody – 2,96 zł
 • obiad w restauracji – od 30 zł
 • piwo w restauracji – 5,20 zł
 • butelka wina – 26,40 zł
 • lokalne piwo – 3,82 zł
 • paczka papierosów Marlboro 6,05 zł
 • 1 l benzyny – 2,81 zł

Praca

W Rosji brakuje fachowców i wysoko wykwalifikowanej kadry kierowniczej. Z tego też względu poszukiwani są tam głównie dyrektorzy produkcji, dyrektorzy zarządzający, menadżerowie potrafiący zarządzać sieciami sklepów, szefowie agencji reklamy lub odpowiedzialni za produkcję sprzętu RTV. Pracę bez problemu znajdą również polscy finansiści, bankowcy, księgowi i audytorzy zewnętrzni.

Zarówno Rosjanie, jak i przedstawiciele zachodnich koncernów poszukują pracowników z Polski, ponieważ doceniają nasze wykształcenie, doświadczenie, umiejętności oraz znajomość realiów i postępowania urzędników. Zachodnie koncerny oferują Polakom dobrze płatna pracę. Przykładowo na stanowisku kierowniczym średniego szczebla otrzymuje się kilka tysięcy dolarów. Wybitnie menadżerowie mają ok. 20 tys. dolarów plus mieszkanie i limuzynę z szoferem.

Telefony alarmowe

 • 01 – straż pożarna
 • 02 – milicja
 • 03- pogotowie ratunkowe
 • 04 – pogotowie gazowe

Placówki MSZ

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej
ambasador: Wojciech Zajączkowski
Rosja, Moskwa, Klimaszkina 4, 115127
Tel.: +7495 2311500 Tel. dyżurny: +7916 6989941 Faks: +7495 2311515
moskwa.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.moskwa.msz.gov.pl
Telefon dyżurny po godzinach pracy placówki: +7916 6989941

Instytut Polski w Moskwie
I radca – dyrektor IP: Marek Radziwon
Rosja, Moskwa, Klimaszkina 4, 123 557
Tel.: +7495 23-11-602 Tel. dyżurny: +7495 23-11-603 Faks: +7495 23-11-504
moskwa.ip.sekretariat@msz.gov.pl
www.ipol.ru

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Sankt Petersburgu
Konsul Generalny: Piotr Marciniak
Rosja, Sankt Petersburg, 5-ja Sowietskaja 12, 191036
Tel.: +78123363142 (sekretariat) Tel. dyżurny: +78123363141 (w godzinach pracy placówki) Tel. dyżurny: +79215730950 (po godz. pracy i w dni wolne) Faks: +7812 2744318
sanktpetersburg.kg.sekretariat@msz.gov.pl
www.sanktpetersburg.msz.gov.pl

Instytut Polski w Sankt Petersburgu
Dyrektor IP: Natalia Bryżko-Zapór
Rosja, Sankt Petersburg, 5-ya Sovetskaya 12, 191036
Tel.: +7812 33 63 163 Tel. dyżurny: +7812 33 63 153 Faks: +7812 33 63 153
petersburg@instytutpolski.org
www.polinst.ru

Inne miasta gdzie znajdują się placówki MSZ:
Irkuck, Kaliningrad, Smoleńsk

Godziny pracy urzędów i sklepów

Godziny pracy sklepów są dość zróżnicowane, ale większość z nich pracuje od 10.00 do 19.00, z uwzględnieniem godzinnej przerwy na obiad. Sklepy spoożywcze mają ją zwykle między 13.00 a 14.00, a przemysłowe od. 14.00 do 15.00. Duże domy towarowe dość często są otwarte w niedziele między 11.00 a 18.00.

Język

Na terytorium całej Federacji Rosyjskiej językiem urzędowym jest rosyjski. Nie mniej jednak z 21 republik wchodzących w skład Federacji aż 20 zatwierdziło dodatkowy język urzędowy. Istnieją zatem języki: adygejski, ałtajski, baszkirski, buriacki, chakaski, czeczeński, czuwaski, języki narodów Dagestanu (co najmniej kilkanaście), inguski, jakucki, kabardyjski, bałkarski, kałmucki, abazyński, karaczajski, nogajski, czerkeski, komi, maryjski (górnomaryjski i wschodniomaryjski), mordwiński (moksza, erzja), osetyński, tatarski, tuwiński, udmurcki.

Oprócz tego na obszarach, gdzie w licznych, zwartych grupach mieszkają obywatele mniejszości narodowych istnieje możliwość wprowadzenia języków tych mniejszości jako języków z oficjalnym (urzędowym) statusem. Mogą być one wprowadzone przez wszystkie jednostki administracyjne Rosji, bez względu na ich status. Z reguły tego typu języki obowiązują jedynie na części obszaru takiej jednostki.

Komentarzy dla “Przed podróżą do Sankt Petersburga”: 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 1. W dniach 29.IV – 7.05.2014 odbyłem wycieczkę do Pitera samochodem, po odpowiednio wczesniejszym zarezerwowaniu hotelu i załatwieniu wiz. Jechałem przez Litwę, Łotwę z noclegiem w Ludzy pod granica łotewsko-rosyjską. Wyjazd z Łotwy to ok. 1 h.(wypełnianie różnych kwitów) i zbieranie pieczątek. Na granicy po stronie rosyjskiej (przejscie Ubylinka) niespodzianka – przejazd 30 km drogi od granicy 300 rb. opłaty (decyzja władz pskowskoj oblasti), to samo z powrotem. Droga na 3+. W okolicach Ługi i Gatcziny odcinki po kilka kilometrów strasznie dziurawe (jazda slalomem 5-10 km/h), ale prowadza remonty. W Pitere korki. Dojazd do Petersburga korek 19 km ( wszyscy wyjeżdżali na dacze). W Pitere samochodem nie jeżdziłem, ponieważ korki i hotel w centrum (15 min od Ermitażu). Ceny w Petersburgu ok. 60-70% wyższe niż w Polsce za wyjątkiem wódy i paliwa. Paliwo “95” na dobrych stacjach 2,85-2,90 zł/l. wstęp do muzeum to 250-400 rb na osobę. Do Ermitażu bilety swobodnie po odstaniu ok. 1-1,5 h, do Carskogo Seła i Peterhofu z marszu. Wszędzie bufety. W drodze powrotnej nocowałem w Daugavpils – hotel Paradise – bród straszny, ale to tylko jedna noc. W Pitere nocowałem w hotelu Lansdorff ul. Gorohowa. Fajny, śniadania aby się najeść trzeba wykłócać. Hotel schowany w dużym podwóżu – cichy, parking darmowy, drogi 6 nocy – 2.400zł. W czasie powrotu na granicy ok. 20 min. Przyszłym wycieczkowiczom szerokiej drogi.

 2. W dniach 29.IV – 7.05.2014 odbyłem wycieczkę do Pitera samochodem, po odpowiednio wczesniejszym zarezerwowaniu hotelu i załatwieniu wiz. Jechałem przez Litwę i Łotwę z noclegiem w Ludzy pod granica łotewsko-rosyjską. Wyjazd z Łotwy to ok. 1h (wypełnianie różnych kwitów) i zbieranie pieczątek. Na granicy po stronie rosyjskiej (przejscie Ubylinka) niespodzianka – przejazd 30 km drogi od granicy 300 rb. opłaty (decyzja władz pskowskoj oblasti), to samo z powrotem. Droga na 3+. W okolicach Ługi i Gatcziny odcinki po kilka kilometrów strasznie dziurawe (jazda slalomem 5-10 km/h), ale prowadzą remonty. W Pitere korki. Dojazd do Petersburga korek 19 km (wszyscy wyjeżdżali na dacze). W Pitere samochodem nie jeździłem, ponieważ korki i hotel w centrum (15 min od Ermitażu). Ceny w Petersburgu ok. 60-70% wyższe niż w Polsce za wyjątkiem wódy i paliwa. Paliwo “95” na dobrych stacjach 2,85-2,90 zł/l, wstęp do muzeum to 250-400 rb na osobę. Do Ermitażu bilety swobodnie po odstaniu ok. 1-1,5 h, do Carskogo Seła i Peterhofu z marszu. Wszędzie bufety. W drodze powrotnej nocowałem w Daugavpils – hotel Paradise – bród straszny, ale to tylko jedna noc. W Pitere nocowałem w hotelu Lansdorff ul. Gorohowa – fajny, śniadania aby się najeść trzeba wykłócać. Hotel schowany w dużym podwórzu – cichy, parking darmowy, drogi: 6 nocy – 2.400 zł. W czasie powrotu na granicy ok. 20 min. Przyszłym wycieczkowiczom szerokiej drogi.