Wieża EifflaWieża Eiffla

Powstała w związku ze światową wystawą zorganizowaną w stulecie rewolucji francuskiej. Wieża pełniła wtedy rolę bramy wejściowej na tereny wystawy. Jej nazwa pochodzi od nazwiska głównego budowniczego, znanego francuskiego inżyniera Aleksandra Gustawa Eiffla. Warto dodać, że Francuzi nazywali ją również cudem ze stali.

Budowlę stworzono z ponad 18000 elementów połączonych ze sobą za pomocą ponad 2,5 miliona nitów. Waży ok. 10500 ton. Została zbudowana w błyskawicznym tempie przez 250 mężczyzn. Do 1929 roku uchodziła za najwyższą budowlę świata. Umieszczono na niej nazwiska 72 francuskich naukowców i sławnych ludzi.

Na pierwsze piętro prowadzi 347 stopni, na drugie 674 oraz 1710 schodów na małą platformę znajdującą się na szczycie wieży. Przy ładnej pogodzie z jej wierzchołka można zobaczyć obiekty znajdujące się ok. 42 mil dalej.
Co roku wieżę ogląda 3 miliony ludzi.

Kup bilet na zwiedzanie Wieży Eiffla zamiast stać w kolejce

Paryż - zabytki - katedra Notre DameNotre-Dame

Paryska katedra Notre Dame powstała na ruinach pradawnej świątyni rzymskiej. Jej budowę rozpoczęto w 1163 r., a ukończono ostatecznie w 1345 r.

Kup bilet i zwiedź Katedrę Notre-Dame

Katedra od wieków zachwyca swoim wyglądem. Osławiono ją nawet w powieści „Dzwonnik z Notre Dame”. W sumie w jej wnętrzu może się pomieścić 9000 wiernych. Nic dziwnego skoro wnętrze jest długie na 130 m, szerokie na 50 m i wysokie na 35 m.

La Sorbonne

La Sorbonne to jeden z najsłynniejszych uniwersytetównie tylko we Francji, ale i na świecie. Posiada m.in. 22 aule, 2 muzea, 16 sal egzaminacyjnych, 22 sale konferencyjne, 240 laboratoriów, wieżę astronomiczną i fizyczną. Uniwersytet znajduje się przy Placu Sorbony, przy którym znajduje się mnóstwo księgarń, sklepików, kawiarń i pubów dla studentów.

Luwr (Palais du Louvre)

Na przełomie XII i XIII wieku dzisiejszy Luwr pełnił rolę nie muzeum, ale warownej fortecy mającej strzec dostępu do Paryża przed Saksonami. W 1545 roku rozpoczęto przebudowę fortecy, n której miejscu postawiono wyjątkowo piękny pałac. Kolejni władcy rozbudowywali Luwr aż do czasu, gdy królewską siedzibę przeniesiono do Wersalu. Wtedy to pałac popadł w ruinę. Jego niecodzienną urodę dostrzeżono po latach.

Luwr w Paryżu

Obecnie w Luwrze funkcjonuje muzeum, w którym można zobaczyć kolekcje antycznej i średniowiecznej rzeźby, zbiory malowideł i przedmiotów (użytkowych i zabytkowych). Charakterystycznym elementem Luwru jest szklana piramida, która znajduje się przed wejściem do muzeum.

Kup bilet wstępu do Luwru

Łuk Triumfalny (Arc de Triumphe)

Łuk Triumfalny - co warto zwiedzić w Paryżu

Łuk Triumfalny znajduje się w centralnym miejscu Placu de Gaulle. Powstał w XIX wieku. W trakcie jego budowy wzorowano się na Łuku Konstantyna wybudowanym w Rzymie. Jest jednak od niego znacznie większy. Upamiętnia żołnierzy armii francuskiej, jednocześnie oddaje im cześć.

Jego ściany ozdobiono płaskorzeźbami, z których najsłynniejsza jest tzw. Marsylianka. Od 1920 r. pod Łukiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. We wnętrzu budowli funkcjonuje niewielkie muzeum poświęcone historii Łuku.

Kaplica Saint – Chapelle

Powstała w XIII wieku z polecenia św. Ludwika. To właśnie on sprowadził do świątyni relikwie Drogi Krzyżowej.

Obecnie kaplica jest doskonałym przykładem tzw. gotyku płomistego. Jego zaletą jest doskonałe przenikanie światła do wnętrza świątyni. W Saint – Chapelle efekt jest zwielokrotniony poprzez okienne witraże oraz kamień i szkło, które wyjątkowo harmonijnie odbijają światło.

Kup bilet i zwiedź Kaplicę Saint-Chapelle

Palais – Royal

Pałac Królewski położony jest w pobliżu Luwru. W jego wnętrzu rozpościera się niesamowity ogród, do którego można się dostać ulicami otaczającymi budynek.

Inicjatorem powstania budowli był kardynał Richelieu, który w testamencie zapisał go Ludwikowi XIII. Niestety, ten zmarł tuż po kardynale. W efekcie budynek przeszedł w ręce Anny Austriaczki, która przekształciła go na swoją rezydencję. Następnie pałac trafił na własność Ludwika Filipa Orleańskiego, który wybudował wokół niego domy mieszkalne, odznaczające się jednolitymi fasadami. Ich mieszkańcami byli m.in. pisarka Sidonie Colette, poeta i reżyser Jean Cocteau.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Komentarzy dla “Zabytki Paryża”: 68

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 1. Cudowne miejsce <3 Jeżdżę tam co roku do rodziny i powiem że przez parę lat nie znudziło mi się to :) Uwielbiam powracać do tego miejsca

 2. Byłem tam ze swoją dziewczyną, spędziliśmy tam przecudny przedłużony weekend.

 3. Chciałabym zwiedzić wszystkie stolice państw europejskich. Jako pierwsze wybrałabym sobie Paryż. To jedno z najpiękniejszych miast europy (moim skromnym zdaniem). Mają tam podobno najlepsze wina, bagietki i krajobrazy. Kto też jest tym miastem zauroczony tak jak ja?

 4. Byłam raz w Paryżu . Genialnie, genialnie wręcz cudownie . Byłam na wieży Eiffla jakie widoki, mówię wam. Był to mój pierwszy wyjazd za granice, aż się popłakałam. Może w przyszłości się tam przeprowadzę je t’aime Paris

 5. Byłam tam naprawdę to cudowne miasto A gdy jest wieczór to gdy stoi się na wieży Eiffla to jest cudownie . Byłam na Eiffla i w Luwrze . Polecam te magiczne miasto.

 6. Byłam wiele razy i jeszcze nie zobaczyłam wszystkiego co chciałam.Muszę tam wrócić

 7. Super, własnie wróciłyśmy z moja siostrą, cudne zabytki warto zobaczyć.

 8. Pierwszy raz byłem w Paryżu w 1974 i ciągle jest w moim sercu.

 9. Paryż przepiękny właśnie wróciłam każde miejsce warte zobaczenia , pozostanie na długo w mojej pamięci

 10. Pierwszy raz byłem 1974 r,polecam cały Pary.no ale nocą cudo.

 11. Spędziłam Dzień Kobiet w Paryżu jest piękny warto pojechać

 12. Urocze i piękne miasto! Także dla prawdziwie zakochanych! Maże od zawsze o częstych podróżach. Chce pojechać do Francji, Hiszpanii i Rosji :)

 13. Byłem w Paryżu rok temu niesamowite miasto. Polecam również rejs po Sekwanie niezapomniane przeżycie. A dla naszych pociech na zakończenie podróży zachęcam wybrać się do Disney landu zabawa jest szałowa.

 14. Właśnie wróciłam z rodzinką z Paryża :) Jest przepiękny. Polecam. ;) Jest wiele pięknych zabytków, które trzeba zobaczyć i warto ;)

 15. Właśnie wróciłam z Paryża.Było super,to bardzo piękne miasto.Naprawdę jest co zwiedzać.Polecam.

 16. To miasto jest po prostu bajeczne polecam wyjazd do Paryża

 17. Właśnie wróciłam z Paryża-oczywiście urzekł mnie:-))).Byłam zaledwie 3 dni to zwiedziłam tylko głowne zabytki.Hmm…myślę,że za rok wybiore sie po “dokładkę” dla mojej zgłodniłej duszyczki.

 18. Paryż miejsce zakochanych byłam tam miesiąc u babci było odlotowo zachęcam do zwiedzenia

 19. chciałabym tam jechać jest tam wiele pięknych zabytków

 20. najpiękniejsze miasto Europy,a może i świata..klimat! kultura i zabytki

 21. Ja juz tam tam mieszkam 2 lata i bardzo polecam wlasnie zobaczyc zabytki.Bardzo pieknie miasto ;D

 22. Chciałabym pojechac : ) Mam ciocie na wyspie francuskiej : )

 23. bardzo piękne miasto. byłam tam już kupę razy i poznałam bardzo dużo osób i w ogóle piękne były zabytki. za rok będe jechała znowu i zabieram swoją przyjaciółke. radze iść wam na wesołe miasteczko jet zarąbiście !!!

 24. niedługo jade do paryża i mam nadzieje to wszystko zobaczyć

 25. niedługo jade do paryża i mam nadzieje to wszystko zobaczyć

 26. Byłam 7 dni w Paryżu, lecz wszystkiego co chciałam zobaczyć, nie zobaczyłam. Za mało czasu aby zobaczyć to co chciałam. Polecam więcej dni przeznaczyć na zwiedzanie Paryża. Powodzenia :):):)

 27. W Paryżu naprawdę jest ślicznie… To miasto czaruje swoim urokiem

 28. Byłem w zeszłym roku w sierpniu 2 dni, w tym PIĘKNYM mieście.
  Od chwili powrotu widziałem że tam wrócę ,lecę 25 lipca na 7 dni plan pobytu dopracowany szczegółowo. (dopiero kwiecień)

 29. BYŁAM TAM 2 RAZY I NAPRAWDĘ JEST TO URZEKAJĄCE MIASTO,MAM NADZIEJE POJECHAĆ TAM JESZCZE RAZ.

 30. Wart zwiedzania jest (obowiązkowo) WERSAL – wspaniałe miejsce.

 31. o jeny jak tam ślicznie :P projekt na infe o Paryżu skonczony

 32. moje marzenie to tam pojechać zaczęłam marzyć o tym gdy miałam 5 lat

 33. Wszystko warto zwiedzać i zobaczyć bo to piękne miasto.