Muzeum d'Orsay, Paryż

Muzeum d’Orsay

Jedno z najpopularniejszych muzeów w Paryżu. W jego zbiorach znajdują się przede wszystkim zabytki sztuki francuskiej z lat 1828 – 1918.

Mieści się przy 62, rue de Lille, Tel. +33 (0)1 40 49 48 14

Centre Georges Pompidou

Znajduje się tu muzeum sztuki współczesnej i główna biblioteka publiczna stolicy Francji.

Musée de Cluny

W Narodowym Muzeum Wieków Średnich zebrano zbiory sztuki i rzemiosła artystycznego, począwszy od późnoantycznej sztuki Galów aż do późnego średniowiecza. Muzeum mieści się w pałacu opatów Cluny.

Muzeum Montparnasse

W Muzeum Montparnasse znajdują się zbiory komuny artystycznej z tego sławnego wzgórza.

Museum National d’Histoire Naturelle

W Narodowym Muzeum Historii Naturalnej można podziwiać wiele interesujących zjawisk i organizmów, począwszy od najmniejszych z nich, które wymagały blisko 900-krotnego powiększenia, aż po giganty (np. słonie morskie, morsy, etc.). Znajdują się tu przedstawiciele rozmaitych gatunków zamieszkujących różne środowiska. Dość licznie reprezentowani są mieszkańcy mórz i ziemi.

Wyjątkowo ciekawie prezentuje się Sala ginących i wymarłych gatunków, w której ukazano bezpośrednie skutki działalności człowieka na przyrodę. Chodzi głównie o wymieranie fauny i flory, nadmierną eksploatację złóż, zanieczyszczenie środowiska.

Musee Marmottan – Monet

Muzeum powstało dzięki historykowi sztuki Paulowi Marmottan i madame Donop de Monchy. To właśnie oni podarowali znaczną część dzisiejszej kolekcji. W jej skład wchodzą m.in. prace impresjonistów, dzieła sztuki renesansowej oraz z epoki napoleońskiej. Obecnie zbiory muzeum powiększyły się o meble w stylu Konsulatu i Cesarstwa. Jednym z ciekawszych mebli jest stół Luciena Bonaparte wykonany z brązu ze złoceniami Thomire’a. Równie interesująco prezentuje się lichtarz ze 101 elementami marmurowymi.

W omawianym muzeum znajduje się największa na świecie kolekcja dzieł Claude’a Moneta. Wśród nich znajduje się spora ilość obrazów zainspirowanych ogrodem Giverny.

Musee National des Arts Asiatiques – Guimet

Fundatorem i założycielem tego muzeum był ogromny miłośnik sztuki i kultury azjatyckiej, Emile’a Guimet. W poszczególnych salach można znaleźć m.in. twarz boga Naga, posąg Visnu Nataraja (króla tańca) czy też monumentalne figury Buddy. Wyjątkowo prezentuje się też sztuka chińska, zwłaszcza dzwony z dynastii Czou i porcelana z epoki Ming.

Musee Rodin

Ten niewielki pałacyk został przekształcony na Muzeum Auguste Rodin’a. Jego najlepsze prace wystawiane są w tutejszych salach. Dzięki temu zwiedzający mogą zobaczyć m.in. Katedrę, Pocałunek czy Wiek Brązu. Większość rzeźb wykonano w marmurze, a jedynie część w brązie.

W muzeum zgromadzono też nieliczne prace innych rzeźbiarzy. Wystarczy wspomnieć o Fali Camille Claudel.

Cite des Sciences et de l’Industrie

Muzeum Nauki i Przemysłu stara się propagować wszystko to, co wiąże się z nauką i wiedzą. Nic więc dziwnego, że główną rolę odgrywają takie elementy, jak woda, wegetacja i światło. Jednak zwiedzających najbardziej ciekawią takie zagadnienia, jak symulator jazdy, nietykalny resor czy ciężar własnego ciała na innej planecie.

Musee National d’Art Moderne

To jedno z najważniejszych na świecie muzeów poświęconych współczesnej sztuce. Znajduje się tu ok. 50 tys. eksponatów, które znakomicie oddają przemiany jakie zaszły w tej dziedzinie kultury. Zwiedzający mogą podziwiać najwybitniejsze dzieła architektoniczne, malarskie i rzeźbiarskie. Oprócz tego w muzeum znajduje się sporo rysunków i szkiców.

Na szczególną uwagę zasługują wystawy czasowe, które zmieniają się zgodnie z obowiązującymi akurat tendencjami. Można więc podziwiać różnorodne instalacje video, wyrażanie siebie poprzez sztuki plastyczne czy rysunek.

Wizytę w muzeum warto zakończyć wyprawą na VI piętro budynku. Rozpościera się stąd niezapomniany widok na cały Paryż. W oddali zarysowuje się bazylika Sacre Coeur i wzgórze Montmartre.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.