Muzeum Mickiewicza

To niewielkie muzeum, które zlokalizowano w kamienicy przy ul. Bernardyńskiej 11. Właśnie w tym budynku Adam Mickiewicz wynajmował mieszkanie; w nim też przygotowywał do druku „Grażynę”.

Cmentarz na Rossie

Jeden z czterech najważniejszych polskich cmentarzy. Na cmentarzu na Rossie pochowano wielu znanych i cenionych Polaków (m.in. serce Józefa Piłsudskiego). Jednocześnie jest to wyjątkowy zabytek architektoniczno – parkowy. Znajdujące się tu nagrobki są dziełami sztuki na skalę całej Europy.

Wileńska wieża telewizyjna

Jest to najwyższy budynek na Litwie, bowiem wznosi się on na 326,5 m. Jego budowę rozpoczęto 31 maja 1974 roku, zaś zakończono 30 stycznia 1981 roku.

Wieża ma kształt zwężającej się ku górze rury. W jej wnętrzu zorganizowano obrotową platformę widokową oraz kawiarnię na 80 osób. Jeśli zaś chodzi platformę, to przy dobrej pogodzie rozciąga się z niej widok nawet na 50 km. Natomiast sama platforma robi pełny obrót w ciągu 45 minut. Można się na nią dostać 917 schodami lub 13 – osobową windą.

Z wieżą wiążą się dramatyczne wydarzenia. 13 stycznia 1991 roku sowieci próbowali zająć budowlę. Jednak w jej obronie stanęło wielu ludzi; 14 z nich straciło życie. Na pamiątkę tych wydarzeń, obok wieży telewizyjnej postawiono pomnik, zaś w jej wnętrzu zorganizowano stałą wystawę fotografii. Ponadto 13 stycznia ustanowiono Dniem Obrońców Wolności Litwy.

Wieżę telewizyjną warto zobaczyć w okresie Bożego Narodzenia. Na święta przyozdabia się ją mnóstwem lampek i innych ozdób.

Kino ambitne

Lietuva, ul. Pylimo 17

Kino zlokalizowane tuż przy starówce. Jego atutem jest specjalna Sala 88, w której pokazuje się filmy niekomercyjne.

Salon video OZO, ul. Ozo 4

Niezależna sala filmowa będąca mekką miłośników niekomercyjnego kina.

Skalvija, ul. Goštauto 2

Kino znajduje się w pobliżu Zielonego Mostu. Jego atutem jest ambitniejszy repertuar oraz cykl wydarzeń artystycznych (np. przegląd filmu polskiego).

Coca Cola Plaza, al. Savanori 7

To kino 12. salami, podjazdami i specjalnymi miejscami dla osób niepełnosprawnych. Oprócz tego przygotowano salon dla VIP-ów i lożę prezydencką.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.