Podróż samochodem

Kierujących samochodami osobowymi, którzy wjeżdżają na Litwę, nie obowiązują żadne opłaty. Muszą je jednak uiścić kierowcy samochodów ciężarowych i autobusów. Opłaty dokonuje się na granicy.

Aby podróżować po Litwie, wystarczy polskie prawo jazdy oraz zielona karta, którą traktuje się również jako międzynarodowy dowód ubezpieczenia. Niepotrzebne jest litewskie OC – w zupełności wystarczy polskie. Aby uzyskać odszkodowanie w związku z wypadkiem drogowym na Litwie, należy bezwzględnie wezwać policję. Bez sporządzonego przez nią protokołu nie można liczyć na jakiekolwiek odszkodowanie od ubezpieczyciela.

Rozmowy telefoniczne kierowca może prowadzić jedynie przez zestaw głośnomówiący. Wszystkie osoby podróżujące samochodem muszą zapiąć pasy bezpieczeństwa. Dzieci do 3 roku życia musza być przewożone w fotelikach samochodowych. Od września do końca kwietnia należy używać świateł mijania. Obowiązkowa jest również wymiana opon z letnich na zimowe (uwaga ta jest ważna od 10 listopada do 1 kwietnia).

Na terenie Litwy obowiązują następujące ograniczenia prędkości:

  • obszar zabudowany: 50 km/h
  • poza obszarem zabudowanym: 90-100km/h
  • autostrada: 130 km/h, w okresie od 10 listopada do 1 kwietnia: 110 km/h.

Należy podkreślić, że mandaty za przekroczenie prędkości są bardzo wysokie. W niektórych sytuacjach możliwe jest zabranie praw jazdy aż do uiszczenia kary finansowej. Na koniec trzeba dodać, że kierowca może mieć 0,4 promila alkoholu we krwi.

Parkowanie

Wilno obecnie podzielone jest na 4 strefy parkowania odpowiednio w odległości od centrum: niebiesta, czerwona, żółta, zielona.

  • niebieska 1,80€/h cały tydzień w godzinach 7:00-24:00
  • czerwona 0,90€/h poniedziałek-sobota 8:00-22:00
  • żółta 0,60€/h poniedziałek-sobota 8:00-20:00
  • zielona 0,30€/h poniedziałek-sobota 8-18

Bilet z droższej strefy jest ważny również na tańszej

Ceny na parkingach wahają się od około 2€ za godzinę; parkowanie całodobowe na parkingu waha się od 15 do 20 €.

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.