Komunikacja – informacje ogólne

Komunikacja miejska w Wilnie jest dość dobrze rozwinięta. Podróżni mogą zdecydować się na przejazd autobusem, trolejbusem, taksówką oraz busami prywatnymi. Ceny biletów są znacznie niższe niż w Polsce.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.vilniustransport.lt.

Na tej stronie można znaleźć cały rozkład jazdy z podziałem na linie i przystanki. Strona w języku polskim. https://www.stops.lt/vilnius/#vilnius/pl

Wszyscy pasażerowie powinni wsiadać do autobusu lub trolejbusu przez przednie drzwi, a wychodzić przez pozostałe drzwi. Na przejazd transportem publicznym wprowadzony został bilet elektroniczny, ktory jest zawarty w Wileńskiej Karcie Miejskiej. Należy ukazać kartę dla kierowcy autobusu lub trolejbusu. Na prośbę kontrolera należy okazać Wileńską Kartę Miejską oraz dokument tożsamości.

W Wilnie od pewnego czasu funkcjonuje bilet elektroniczny, obok niego nadal można jednak zakupić bilety w formie tradycyjnej. Bilet tradycyjny możemy kupić u kierowcy, a jego koszt to 1 euro. Taki bilet należy skasować. Obowiązuje on do końca danej linii i niestety nie pozwala na przesiadki. Jest też sporo droższy od biletu elektronicznego. Jeśli jednak podczas naszego pobytu w Wilnie zamierzamy podróżować komunikacją miejską tylko raz czy dwa nie warto zawracać sobie głowy biletem elektronicznym i wybrać ten droższy tradycyjny.

Jeśli zamierzamy podróżować po mieście dużo i zależy nam na tańszych biletach lub chcemy skorzystać z biletu okresowego musimy kupić zakupić kartę Vilniečio kortelė. Karta ta dostępna jest w większości kiosków . Koszt karty to jedynie 1,5 euro. Kartę w miejscu zakupu możemy doładować środkami pozwalającymi na zakup konkretnych biletów, jeśli chcielibyśmy skorzystać z jednej z ulg (o których przeczytacie trochę niżej) musimy powiedzieć o tym podczas zakupu karty. Kiedy wyczerpiemy środki na karcie możemy iść do jednego z punktów, gdzie są sprzedawane i doładować ją dowolną kwotą.

W Wilnie działa system elektronicznych kart biletowych. Karta elektroniczna („Vilniečio kortelė“) kosztuje 1 EUR). Kartę można załadować wybraną sumą pieniężną i/lub wybranymi biletami transportu publicznego. Aktywując bilet na karcie można, w razie potrzeby, przesiąść z jednego pojazdu do drugiego bezpłatnie i bez ograniczeń.

Jeżeli przybyliście do Wilna tylko na kilka dni, można nabyć bilet 1, 3 lub 10 dniowy. Wymienionymi wcześniej i innymi biletami można załadować kartę elektroniczną „Vilniečio kortelė“ w oznaczonych miejscach.

Jest także możliwość nabyć bilet u kierowcy 1 EUR) – taki bilet działa do ostatniego przystanku.

Przykładowe ceny biletów z kartą Wilnianina

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

 

30 min 0,65 EUR
60 min 0,9 EUR
1 dzień (24 g) 5 EUR
3 dni (72 g) 8 EUR
10 dzni (240 g) 15 EUR

Autobusy i trolejbusy

Tabor autobusowy w Wilnie jest w większości przypadków nowoczesny i luksusowy. Coraz rzadziej spotyka się stare i wysłużone porosyjskie autobusy. Są one niezbyt wygodne, ale dość szybkie. Autobusy kursują od ok. 4.00 do północy.

Autobusy ekspresowe na rozkładach jazdy oznaczane są kolorem zielonym oraz literką G, np 3G. Autobusy te łączą ze sobą najbardziej odległe i strategiczne punkty miasta. Nie różnią się zbyt od autobusów miejskich widywanych w większości polskich miast. Niestety w naszym odczuciu mimo, iż flota jest dość nowoczesna (autobusy zostały zakupione w latach 2004-2006) to jest nieco zaniedbana.

Zwykłe linie autobusowe oznaczono kolorem niebieskim, jest ich dość dużo. Zatrzymują się częściej niż autobusy ekspresowe. Część floty to, ku naszemu zdziwieniu, busy wyglądające jak te używane w Polsce przez prywatnych przewoźników. Część busów wygląda na mocno wysłużoną, są też jednak takie, które wyglądają na dość nowe.

Trolejbusy, oznaczone kolorem czerwonym, stanowiły dawniej o sile komunikacji miejskiej w Wilnie. Od ponad 20 lat stopniowo tracą jednak na znaczeniu, mimo to pozostając nadal ważnym jej elementem. Większość z liczącego ponad 300 sztuk taboru trolejbusów to wiekowe Skody 14Tr, 45 sztuk stanowią wyprodukowane w Polsce Solarisy Trollino 15AC.

Oprócz trolejbusów, zwykłych linii autobusowych oraz tych ekspresowych będąc w Wilnie możemy skorzystać od niedawna z linii nocnych oznaczonych kolorem czarnym. Sześć linii autobusowych kursuje od godziny 23:00 do godziny 4:30, w ich nazwach stusuje się literę N, np. 88N. Decydując się na podróż autobusem nocnym, podobnie jak w Polsce, należy pamiętać o tym, że ze względu na pasażerów może być ona nieco mniej przyjemna niż w dzień.

Bilety zarówno na autobus, jak i trolejbus sprzedaje kierowca. Można je również nabyć we wszystkich kioskach. Bilety okresowe można kupić w niektórych kioskach na dworcu kolejowym.

Taxi

Spod lotniska odjeżdżają tylko taksówki firmy Martonas, która jako jedyna posiada uprawnienia do obsługi pasażerów portów lotniczych. Jeśli chcemy nieco zaoszczędzić, to warto zamówić taksówkę z innej korporacji. Ich numery telefonów, to: 1410, 1411, 1446, 1448, 1833, 1866. Koszt rozpoczęcia podróży to około 0.70 EUR, każdy przejechany kilometr to koszt 0.60 EUR.

Mikrobusy

Mikrobusy posiadają najszerszy zasięg ze wszystkich innych środków komunikacji miejskiej. W dodatku kursują na najczęściej uczęszczanych trasach międzymiastowych.. Opłatę za przejazd reguluje się u kierowcy,

Mikrobusy zatrzymują się niemal wszędzie. Jeśli chcemy z nich wysiąść, to po prostu trzeba o tym poinformować kierowcę.

Pociągi na Litwie

Nie są ani najnowocześniejszym, ani najszybszym środkiem komunikacji, chociaż czasem są szybsze od autobusu. Jeśli Państwo decydujecie się na podróż pociągiem – polecamy ekspres. Będzie szybciej i wygodniej. Polecamy odwiedzić stronę Lietuvos geležinkeliai. Korzystając z ­wyszukiwarki można się dowiedzieć rozkład wszystkich pociągów do wszystkich miast. Bilety można nabyć na dworcu kolejowym lub u konduktora w pociągu (za niedużą dopłatą).

Wileńska Karta Miejska

Wileńska Karta Miejska (Vilnius City Card) jest przeznaczona dla turystów zainteresowanych dokładniejszym poznaniem miasta. Są trzy rodzaje karty:

  • ważna 24 godz. z ważnym biletem na transport miejski;
  • ważna 24 godz. bez ważnego biletu na transport miejski;
  • ważna 72 godz. z biletem na transport miejski.

Właściciel karty może korzystać z miejskiego transportu (z wyjątkiem 24 godz. karty bez biletu na transport miejski), zwiedzać muzea, bezpłatnie uczestniczyć w pieszych wycieczkach. Z kartą można też otrzymać zniżki na zwiedzanie miasta autobusem lub mikrobusem, kupując bilety na koncerty, rozliczając się w restauracjach i kawiarniach, zamawiając usługi zdrowotne i noclegi. Karta jest imienna, ważna od momentu zakupu. Kartę można nabyć w Wileńskich Centrach Informacji Turystycznej.

Komentarzy dla “Komunikacja miejska Wilna”: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *