Kopenhaga historia

Historia Kopenhagi

Kopenhaga jest czwartym co do swej wielkości miastem całej Skandynawii. Wcześniejsze pozycje są zajęte przez Sztokholm, Helsinki i Oslo.

W mieście można odnaleźć ślady jego funkcjonowania już w epoce kamiennej. Co ciekawe, już za czasów wikingów było ono wielkim targowiskiem. Jednak stworzenie podwalin pod współczesne miasto nastąpiło około roku 1000 za panowania Swena Widłobrodego lub Kanuta Wielkiego. Początkowo była to niewielka osada rybacka, nosząca nazwę Havn (Port). Z czasem zaczęła się ona rozrastać, do czego w znacznej mierze przyczyniła się wzniesiona w pobliżu twierdza Slotskolmen

Jednak szczególnie ważną datą jest rok 1254, kiedy to Kopenhaga otrzymała prawa miejskie. Mimo tego że początkowo była wioską rybacką przekształcała się od tej pory w piękne miasto. Dzięki temu, że dostęp do morza jest niczym nie utrudniony, sprzyjało to rozwojowi handlu. Z drugiej jednak strony powodowało wiele najazdów. Już w XVI wieku takie najazdy zaczęły się nasilać, a po nich zostawał problem odbudowy miasta i zatopionych statków w porcie. Czynniki te skutecznie tamowały dalszy handel.

Do znacznego rozwoju miasta przyczynił się dopiero traktat pokojowy zawarty między Danią i Szwecją. Niestety, już na początku XVIII wieku Kopenhagę nawiedziła epidemia dżumy, która pochłonęła 23 tys. ofiar. Ogromne straty wywołały też pożary, które wybuchły w 1728 i 1795. Nieco później (w 1801 roku) na redzie kopenhaskiego portu doszło do duńsko-brytyjskiej bitwy morskiej, która zakończyła się zwycięstwem Anglików. Jakby tego było mało zaledwie sześć lat później. miasto przeżyło bombardowania floty brytyjskiej. Wojna lat 1807-1814 zapoczątkowała kolejny okres stagnacji miasta. Na szczęście udało się go przerwać w II poł. XIX w. Od tego czasu obserwuje się coraz dynamiczniejszy i prężniejszy rozkwit Kopenhagi.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.