Biblioteka królewska

Mieści się w ogrodach w ogrodach królewskich; leży w pełni na terenie dawnych kanałów portowych. W roku 1999 do jej pierwotnego budynku dobudowano dodatkowy gmach. Obecnie znajduje się w nim ogromna kolekcja cennych zbiorów, m.in. rękopisy Karen Blixen czy Hansa Christiana Andersena.

Biblioteka Królewska w Kopenhadze

Borsen

Jest kolejnym miejscem, które warto odwiedzić. To bardzo charakterystyczna budowla, która jest jednocześnie najbardziej rozpoznawalną budowlą w Kopenhadze. Wyróżnia się tym, że de facto jest to długi i niski budynek, na wieży którego znajduje się szczyt zrobiony ze skręconych smoczych ogonów. Robią one niesamowite wrażenie. W sąsiedztwie znajduje się Pałac Christiansborg.

Borsen i Pałac Christiansborg w Kopenhadze

Kopenhaga Kastelled

Znajdziemy tam twierdzę z XVII wieku, która została niedawno rozbudowana. W ramach twierdzy zlokalizowano takie zabytki, jak brama norweska czy też stary wiatrak.

Kastelled - Kopenhaga

Kopenhaga Roundetam

Jest to okrągła wieża, która była budowana w latach 1637 – 1642. Na początku pełniła funkcję obserwatorium astronomicznego, po to by obecnie stać się niezwykle dobrym punktem widokowym. Dzięki temu, że wieża ma 36 metrów wysokości, to rozciąga się z niej znakomity widok na starą część Kopenhagi.

Widok z okrągłej wieży w Kopenhadze

Amalienborg

Jest królewskim pałacem w stylu barokowym. Od 1795 roku swoją siedzibę ma tam duński monarcha. Codziennie w południe odbywa się tam uroczysta zmiana warty, co powinien zobaczyć każdy turysta.

Amalienborg Kopenhaga

Wewnątrz budowli znajdują się prywatne apartamenty rodziny królewskiej od roku 1863 do 1972. Na meblach można dostrzec jeszcze pozostawione rzeczy osobiste, które znajdują się dokładnie w tym samym miejscu w jakim zostały pozostawione.

Kopenhaska SyrenkaKopenhaska syrenka

Jest ona niezwykłym skarbem dla Kopenhagi, bo to dzięki niej miasto jest aż tak rozpoznawalne. Ten międzynarodowy symbol Kopenhagi powstał w roku 1913. Wykonano go w całości z brązu. Syrenka znajduje się przy portowym nabrzeżu.

palac-rosenborg-kopenhaga

Rosenborg Slot

Rosenborg Slot to jeden z ciekawszych, zabytkowych obiektów architektonicznych w Kopenhadze. Wzniesiono go w latach 1606 – 1617 z polecenia króla Chrystiana IV. Obecnie w tym renesansowym pałacu mieści się muzeum poświęcone historii i kulturze Danii. Tutaj również można zapoznać się z dziejami i monarchami tego królestwa oraz zobaczyć klejnoty koronne i regalia królewskie.

Jeśli zaś chodzi o sam budynek, to początkowo miał on pełnić funkcję letniej rezydencji, w której wypoczywałaby rodzina królewska. Dość szybko jednak zmieniono przeznaczenie tego budynku – w rzeczywistości stał się on główną siedzibą monarchów aż do połowy XIX wieku. Od 1833 roku znajduje się tu muzeum, które otacza doskonale utrzymany park Rosenborg Have.

Grundtvigs Kirke

Zaskakująca konstrukcja kościoła, którą wykonano z żółtej cegły, została poświęcona bardzo popularnemu i znanemu w Danii biskupowi Nikolajowi Gruntvigowi. Jej wyróżnikiem jest nietypowe wnętrze, które łączy w sobie elementy wystroju typowe zarówno dla wiejskiego kościółka, jak i gotyckiej katedry.

Turystów do zwiedzenia tej niesamowitej świątyni zachęca przede wszystkim jej nietypowa bryła i wystrój. Większość z nich jest również pod wrażeniem bogatej działalności, którą prowadzi się w tym kościele. Wystarczy wspomnieć, że bardzo często organizowane są tu koncerty i wieczorki dyskusyjne. Oprócz tego w kościele odbywają się zajęcia muzyczne, taneczne i teatralne dla dzieci.

Vor Frelsers Kirke

To znana kopenhaska świątynia, która powstała w latach 1682 – 1696. Kościół Zbawiciela wybudowano w stylu barokowym, przy czym najpiękniejszymi elementami barokowymi są: ołtarz, organy, chrzcielnica i ambona. Zwiedzających przyciąga również możliwość wspinaczki na 99 – metrową wieżę. Spacer odbywa się po czterystu, bardzo krętych schodach umieszczonych na zewnątrz wieży. Na szczęście trudny wspinaczki rekompensują niezapomniane widoki na dzielnicę Chrystianshavn.

Radhuset

Kopenhaski ratusz powstał miedzy 1892 a 1905 rokiem. Jego projektantem był znakomity Martin Nyrop, który wiernie naśladował i doskonale oddawał ideę włoskiego renesansu. W takim też stylu wybudowano Radhuset.

Ratusz - Kopenhaga

Nad wejściem do ratusza znajduje się pozłacana rzeźba przedstawiająca biskupa Absalona. Był on założycielem Kopenhagi. Jeśli zaś chodzi o wnętrze budynku, to kryje się w nim wiele rzeźb i popiersi upamiętniających sławnych Duńczyków. Wiele emocji wzbudza również Zegar Świata, który umieszczono na najwyższej w kraju wieży (106 m).

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

1 komentarz dla: “Zabytki Kopenhagi”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.