Informacje ogólne

Komunikacja miejska w Odessie jest całkiem dobrze zorganizowana (działa od 6.00 do 1.00 w nocy), aczkolwiek ceny biletów są tu nieco wyższe niż w pozostałych miastach Ukrainy. Generalnie za jeden bilet trzeba zapłacić 3-5 UAH ( około 1-2 PLN).  Warto pamiętać, że w większości pojazdów znajdują się konduktorzy, którzy zbierają pieniądze za przejazd i wydają bilety. Jeśli takiej osoby nie ma, to bilet trzeba kupić u kierowcy. W przypadku, gdy zostanie się przyłapanym na jeździe „na gapę”, trzeba zapłacić średnio 50 zł. Bilety kasuje się od razu po wejściu do pojazdu komunikacji miejskiej.

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

Na tutejszy transport publiczny składają się autobusy, tramwaje, trolejbusy i marszrutki (mini busy). Najtańsze, ale i najbardziej zatłoczone (zwłaszcza w godzinach szczytu) są tramwaje i trolejbusy. Co ciekawe, na przystankach nie znajdziemy rozkładów jazdy. Pojazdy przyjeżdżają kiedy chcą i kiedy im się uda przebić przez korki. Dotyczy to zwłaszcza tramwaju linii nr 5, który jest latem mocno zatłoczony.

Tramwaje

Plan komunikacji tramwajowej.

Tramwaje są preferowanym środkiem komunikacji miejskiej, wszak jeżdżą nieco szybciej niż autobusy. Pozwalają na podziwianie niezapomnianych widoków, a w dodatku obsługują najpopularniejsze trasy. Wielu turystów korzysta z tramwaju linii 5, który kursuje między dworcem autobusowym a kolejowym. Dojeżdża również na plaże znajdujące się w dzielnicy Arkadia.

Trolejbusy

Plan komunikacji trolejbusowej.

Po Odessie kursują trolejbusy zgrupowane według 12 linii. Najstarsza z nich pochodzi z 1945 roku. Linia nr 13 jeździ tylko w sezonie letnim.

Autobusy

Autobusy miejskie jeżdżą dość wolno, ale z drugiej strony jest to jeden z najlepszym sposobów przemieszczania się z jednego końca Odessy na drugi. W dodatku w ich przypadku można korzystać z kart miejskich, które umożliwiają przesiadki między autobusami a tramwajami.

Taxi

Jeśli chodzi o taksówki, to najlepiej wybierać te, które mają podany na dachu numer telefonu do korporacji taksówkarskiej. W przeciwnym bądź razie trafimy na pojazdy prywatne specjalizujące się w przewozie osób. Niestety taka podróż może kosztować nawet dwa razy więcej niż w przypadku zwykłej taksówki. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy trafimy do samochodu prowadzonego przez cygańskiego kierowcę. Podróż z nim może się okazać niebezpieczna, a do tego bardzo droga. Lepiej więc korzystać z pojazdów korporacyjnych.

Chcąc zaoszczędzić na kosztach przejazdu, warto porozumiewać się z kierowcą po ukraińsku lub rosyjsku. Obcokrajowcy – z zasady – muszą zapłacić znacznie więcej.

Koszt rozpoczęcia podróży to 40 UAH a każdy przejechany kilometr koszutje 6 UAH.

Marszrutki

Mini busy są najdogodniejszym środkiem transportu w mieście. Wynika to głównie z faktu, iż obejmują swoim zasięgiem znacznie większą część Odessy niż pozostałe środki transportu publicznego.

Marszrutki są przedsięwzięciami prywatnymi. Cena przejazdu jest porównywalna z kosztem biletów miejskich. Za przejazd płaci się kierowcy przy wyjściu.

W związku z tym, iż mini busy nie jeżdżą według rozkładów jazdy, wystarczy machnąć na nie ręką, a wtedy się zatrzymają i zabiorą nas z danego miejsca. Oprócz tego marszrutki zatrzymują się na specjalnie oznakowanych przystankach.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.