Plaża Arkadia

Jedna z kilku najpopularniejszych plaż w Odessie. W jej pobliżu znajduje się mnóstwo barów, pubów, restauracji i klubów nocnych. Można do niej bardzo łatwo dojechać tramwejm linii nr 5 lub trolejbusami linii 5 lub 13.

Park Kultury i Wypoczynki im. Szewczenki

Park został założony w 1840 roku. Graniczy z ulicami Marazliyevskaya i Uspenskaya, a także z bulwarem Lidersovskiy. Początkowo nazywano go Parkiem Aleksandra na cześć cesarza Aleksandra II.

To miejsce wyjątkowe na mapie Odessy. Przechadzali się tędy tacy słwni ludzie, jak Żukowski, Gogol, Ostrovskiy, Dostojewski, Czechow czy Puszkin. To właśnie tu znajdują się pomniki upamiętniające Afgańczyków, Szewczenkę oraz osoby wyzwalające miasto od nazistów.

Obecnie park prowadzi wprost na plaże.

Park Zwycięstwa

Charakterystyczny dla Parku Zwycięstwa jest piekny staw z fontannami. Każdy kto przechodzi mostkiem w pobliżu tego stawu czuje jak schładzają go krople wody. To naprawdę miłe uczucie w gorący, letni dzień.

Dawniej w Parku Zwycięstwa funkcjonował ogród zoologiczny. Niestety, z czasem było na to za mało miejsca, w związku z czym przeniesiono zoo w inne miejsce. Obecnie w tym Parku można jedynie zobaczyć wiewiórki… Oprócz tego Park jest doskonałym miejscem dla rodzin z dziećmi. Znajduje sie tu kilka placów zabaw oraz mnóswto kwiatów.

Odesski ogród botaniczny

Jest to uniwersytecki ogród botaniczny, który założono w 1820 roku. Pierwsze drzewa w ogrodzie zasadził Aleksander Langerone. W chwili obecnej istnieje tu ponad 3000 gatunków w różnym wieku. Rosną one na 16 ha powierzchni. Obszar ten można zwiedzić samodzielnie lub z przewodnikiem. W poniedziałki ogród jest nieczynny.

Odesski ogród zoologiczny

Pierwotnie chciano stworzyć ZOO w Odessie na stulecie jej istnienia. Jednak kiedy sie to nie udało, podjęto kolejną próbę budowy w 1914 roku. Niestety i tym razem prace przerwano, ponieważ wybuchła I wojna światowa. Za realizację dawnych planów zabrano się dopiero w 1922 roku.

Trzeba przyznać, że kolejne lata nie były łaskawe dla tego ogrodu zoologicznego. Tak naprawdę początki jego funkcjonowania przypadają na 1992 rok. Wtedy to ZOO zyskało status rezerwatu. Od tej pory zbiór ogrodu ulega stałemu powiększeniu. Obecnie w ogrodzie zoologicznym żyje 243 rodzajów zwierząt i 1590 egzemplarzy, w tym m.in. 93 gatunki ryb, 7 gatunków płazów, 37 gatunki gadów, 73 gatunków ptaków, 33 rodzajów ssaków. Warto pamiętać, że jest to jedyne ZOO na Ukrainie, w którym pomyślnie rozmnażają się słonie indyjskie. Oprócz tego można zobaczyć np. Puchacze, lamparty z Dalekiego Wschodu, konie, wielbłądy i niedźwiedzie brunatne.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.