Tramwaje, autobusy, metro

I amsterdam Card
Jest to specjalna karta obniżająca koszt i ułatwiająca korzystanie z komunikacji miejskiej w Amsterdamie. Za jedną opłatą turysta ma prawo za darmo poruszać się po mieście (wszystkimi tramwajami i autobusami oraz metrem), uzyskuje wolny wstęp do muzeów, darmowe zwiedzanie miasta statkiem po kanałach oraz wiele zniżek w restauracjach i barach.

Tramwaje, autobusy i metro kursują codziennie od godziny 5:45 do północy, nocne autobusy do 6 rano. Na wszystkie środki komunikacji miejskiej obowiązują karty OV (opis poniżej) – elektroniczny system opłat za komunikację lub turystyczne I amsterdam Card. Lub też dobowe All transport travel card.

Tramwaje to najlepszy środek dla turysty, który przyjechał na kilka dni do Amsterdamu.  Istnieje linia tramwajowa turystyczna przejeżdżająca wokół całego centrum miasta. Tramwaje jeżdżą do północy. Ostatni tramwaj odjeżdża z Centraal Station o 24.15. Po tej godzinie pozostają nocne autobusy, które jeżdżą co godzina oraz taksówki. Więcej informacji znajdziecie na stronie miejskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego na Internecie GVB.

Autobusy najlepiej sprawdzają sie do komunikacji poza centrum miasta, przeważnie przystanki autobusowe połączone są z tramwajowymi i są to środki transportu na żądanie o czym trzeba pamiętać. Ich rozkład wisi na przystanku które często pokrywają się z przystankami tramwajowymi z tym ze autobus zatrzymuje się z tylu za tramwajem. Stojąc na przystanku należy zatrzymać autobus wyciągając chipkaart w ręku przed siebie. Inaczej, długo oczekiwany autobus jeśli nie wysadza pasażerów, nie zatrzyma się na przystanku.

Miasto podzielone jest na strefy (zony) – centrum to pierwsza strefa. Należy zawsze pamiętać o konieczności używania kart komunikacyjnych, kary za jadę bez biletów są bardzo wysokie.

Karta chipowa OV-kaartOV-chipkaart

Jest to system elektronicznej opłaty za korzystanie z komunikacji miejskiej. Przykładamy ją do specjalnego sensora przy wejściu zarówno wchodząc jak i wychodząc z pojazdu.

Są trzy rodzaje OV-chipkaart:

  • na okaziciela (personal)
  • karty papierowe 24/48/72/96/120/144/168 godzinne
  • karty anonimowe godzinne

Mieszkańcy Amsterdamu używają kart na okaziciela (personal), które są bogatsze w opcje i korzystniejsze cenowo, jednak aby ją uzyskać należy wypełnić formularz w języku holenderskim.

Karty papierowe.
Jednogodzinną kartę można kupić u kierowców i motorniczych za ok. 2,90 euro lub 5,20 euro za kartę dwukrotnego użycia. Pozostałych wariantów godzinowych nie można kupić u kierowcy a jedynie w punktach sprzedaży takich jak markety, kioski czy biurach GVB.

Wariantem dla turystów są też karty chipowe plastikowe – godzinne (anonimowe). Najpierw kupujemy pustą kartę chipową za ok. 7,5 euro, następnie doładowujemy ją w urządzeniach znajdujących się koło przystanków czy przy wejściach do większych sklepów. Warianty doładowań to: 24/48/72/96/120/144/168. Ważną informacją jest to, że papierowe odpowiedniki doładowań pozwalają zaoszczędzić na zakupie karty chipowej.

PAMIĘTAJ, że kartę należy przyłożyć do “kasownika” również przy wychodzeniu z pojazdu, wówczas system zapisze na karcie opłatę za wykonaną trasę. Jeśli o tym zapomnisz system policzy maksymalną opłatę 4 euro.Karty OV-chipkaart dostępne są w bardzo wielu miejscach na terenie całego Amsterdamu, m.in. na dworcu głównym i innych większych stacjach kolejowych, na stacjach metra (automaty), na poczcie, w supermarketach Albert Heijn oraz w większości kiosków i sklepów z tytoniem.

Ulgowe opłaty są dla dzieci od 4 do 11 roku życia oraz dla osób powyżej 65 lat. Jednak tylko na karty na okaziciela (personal). Dzieci do 4 roku życia korzystają z komunikacji za darmo.

Poradnik w języku angielskim dotyczący OV-kaart.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.