Informacje ogólne

Amsterdam posiada bardzo przyjazną i sprawnie działającą sieć komunikacji miejskiej, na którą oprócz tradycyjnych tramwajów, autobusów i metra składa się również transport wykorzystujący rozbudowany system kanałów wodnych. Za komunikację publiczną w Amsterdamie odpowiada firma GVB. Na oficjalnej stronie firmy GVB możemy sprawdzić dowolną trasę z punktu A do B razem z rozkładem i ceną za przejazd pod adresem: https://maps.gvb.nl/en/route

Wszystkie bilety w Amsterdamie są kartami z czipem typu OV-chipkaart. W Amsterdamie możemy zakupić bilety jednorazowe lub czasowe, albo korzystać z karty przedpłaconej.

W przypadku karty przedpłaconej płacimy jedynie za przejechaną odległość. Dokładny algorytm to kwota bazowa 0,89€ + opłata za każdy kilometr, która wynosi 0,154€. Jak to działa? Po wejściu do pojazdu odbijamy kartę i pobierany jest z niej depozyt 4€, a po odbiciu karty przy wyjściu depozyt jest zwracany i pobierana jest odpowiednia kwota. Oznacza to, że nie skorzystamy z komunikacji publicznej w Amsterdamie z kartą przedpłaconą mając na karcie mniej niż 4€.

Wyrobienie anonimowej karty przedpłaconej nie jest darmowe i kosztuje 7,50€. Karta jest ważna 5 lat.

Przykładowe ceny:

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

Bilet 60-minutowy przesiadkowy 2,90€
Bilet nocny 4,50€
Bilet dzienny (24h) 7,50€
Bilet 2-dniowy (48h) 12,50€
Bilet 3-dniowy (72h) 17,00€
Bilet 4-dniowy (96h) 21,50€
Bilet 5-dniowy (120h) 26,50€
Bilet 6-dniowy (144h) 30€
Bilet 7-dniowy (168h) 33€

I amsterdam Card

I amsterdam - przewodnikJest to specjalna karta obniżająca koszt i ułatwiająca korzystanie z komunikacji miejskiej w Amsterdamie. Za jedną opłatą turysta ma prawo za darmo poruszać się po mieście (wszystkimi tramwajami i autobusami oraz metrem), uzyskuje wolny wstęp do muzeów, darmowe zwiedzanie miasta statkiem po kanałach oraz wiele zniżek w restauracjach i barach.

I amsterdam CardKartę I amsterdam Card można nabyć w każdym biurze informacji turystycznej w Amsterdamie. Wraz z kartą otrzymujemy bilet komunikacji miejskiej, dokładną ”instrukcję obsługi” karty oraz przewodnik w języku angielskim, francuskim, niemieckim
lub holenderskim.

Dostępne są trzy rodzaje kart w cenach:

  • 57 € – ważna przez 24 godziny
  • 67 € – ważna przez 48 godzin
  • 77 € – ważna przez 72 godziny (online -5%)

Do karty dołączona jest ulotka informująca jakie konkretnie muzea i atrakcje zawarte są w cenie karty wraz z ich regularnymi cenami, a także dość dobra mapa miasta z zaznaczonymi atrakcjami i liniami tramwajowymi.

Zakup karty upoważnia nas do darmowego skorzystania z:

– wstępu do ponad 40 muzeów (na 51 w całym mieście)
– kursu promem po kanałach Amsterdamu
– korzystania z komunikacji miejskiej GBV, czyli biało-niebieskiej (bilet 1-godzinny: 2,90€)

Więcej informacji oraz dokładny wykaz muzeów i innych korzyści wynikających z posiadania I Amsterdam Card na stronie: www.iamsterdamcard.com.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.